Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Czas na podszkolenie języka

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w epoce globalizacji znajomość języków obcych nie jest specjalnym atutem, a wręcz koniecznością. Dlatego teraz tak duży nacisk kładzie się na ich naukę począwszy od przedszkola (a czasem wcześniej) i dalej przez wszystkie szczeble edukacji. Oferta szkół językowych jest coraz bogatsza i nie ogranicza się już tylko do najpopularniejszych języków. Kursy, niegdyś organizowane przede wszystkim dla uczniów i studentów, teraz chętnie odbywają także dorośli, którzy czują potrzebę dalszego rozwoju. I choć skuteczność regularnych kursów nie podlega dyskusji, to dysponując, np. w wakacje, większą ilością wolnego czasu, warto poświęcić go na intensywniejszą naukę.

W kraju

Dla większości osób największym problemem jest zmobilizowanie się do pracy. Natomiast, gdy mamy narzucony pewien rytm, sama nauka przychodzi już łatwiej. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się przyspieszone, choćby dwutygodniowe czy miesięczne kursy, organizowane w polskich szkołach językowych. Mając wyznaczoną godzinę i miejsce do nauki, a co więcej - płacąc za nią, wiemy, że ten czas jest zarezerwowany właśnie na to zajęcie. Nie wynajduje się wtedy licznych powodów, dla których język trzeba odłożyć na później, co z kolei z łatwością przychodzi, jeśli decydujemy się na samodzielną naukę w domu. Szkoły językowe na wakacje oferują zajęcia w różnych porach dnia, w mniejszych lub większych grupach, wiele z nich stawia na native speakerów. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy musi normalnie chodzić do pracy, czy też może pozwolić sobie na dłuższy urlop. Część osób traktuje takie zajęcia jako przygotowanie przed zagranicznym wyjazdem, aby odświeżyć sobie język i czuć się pewniej na wakacjach. Inni chcą dopracować konkretne zdolności językowe: najczęściej czujemy się niepewnie w mówieniu (tu przydają się konwersacje - najlepiej z nativem) lub brakuje nam słownictwa z konkretnych dziedzin (wtedy zapisujemy się najczęściej na kursy biznesowe, specjalistyczne). 

Za granicą

Jeśli dysponujemy odpowiednio długim urlopem i większymi funduszami, warto rozważyć możliwość odbycia kursu za granicą, gdzie nawet poza wyznaczonymi godzinami zajęć, cały czas, ze wszystkich stron, będziemy słyszeć język, którego chcemy się uczyć. Sam pobyt w obcym kraju też może być pomocny, zwłaszcza, jeśli jesteśmy otwarci na nawiązywanie nowych znajomości w międzynarodowym towarzystwie, jednak wsparcie w postaci tradycyjnych lekcji, może znacznie zwiększyć skuteczność nauki. Na bieżąco bowiem możemy dopytywać nauczyciela o różne zasłyszane wyrażenia, a nasz sposób wymowy będzie od razu korygowany. Często bowiem zdarza się sytuacja, że Polak świetnie dogaduje się z Hiszpanem po angielsku, gdyż obaj używają prostych słów, a do tego kaleczą język licznymi błędami; gdy zaś będą próbowali porozumieć się po hiszpańsku, okaże się, że polski hiszpański zupełnie uniemożliwia dogadanie się. Stąd tak ważny jest kontakt nie tylko z innymi osobami, które uczą się danego języka, ale także z ludźmi, dla których jest on językiem ojczystym. Od nich bowiem można nauczyć się, w jakich okolicznościach używa się różnych wyrażeń i po prostu poznawać żywy, a nie tylko książkowo-filmowy język. Co więcej, na takich wakacjach poznaje się zwyczaje i kulturę danego kraju, można zanurzyć się w jego historii i przyrodzie. Próbując smakołyków lokalnej kuchni i zwiedzając okoliczne atrakcje, spędzamy niezapomniany czas, a języka uczymy się w sposób niemal niepostrzeżony.

Wybierając zagraniczny kurs należy zwrócić uwagę na to, gdzie będzie się on odbywał. Jeśli chcemy uczyć się angielskiego, najczęściej decydujemy się na Wielką Brytanię, Maltę, USA lub Kanadę. Warto jednak pamiętać, że każdy angielski jest inny, dlatego, jeśli zależy nam na nienagannym brytyjskim akcencie, lepiej nie lecieć za ocean. To samo dotyczy włoskiego, który całkiem inaczej brzmi na południu, a inaczej na północy Italii. Dobrze, by organizator kursu zapewniał poza standardowym zakwaterowaniem, wyżywieniem i lekcjami, również program turystyczny czy sportowy. Jeśli chcemy mieć jeszcze większą pewność, że cały wyjazd będziemy zmuszeni do używania obcego języka, wybierajmy kursy, gdzie nie powinno być Polaków, a więc nie za pośrednictwem polskich, lecz zagranicznych szkół. 

Język naprawdę się przydaje

Nauka języków jest bardzo ważna, dzięki nim łatwiej można komunikować się z ludźmi na całym świecie. Nie trzeba ograniczać się jedynie do kontaktów z rodakami, czy stresować się, że zabraknie nam słowa na spotkaniu służbowym. Codzienna styczność z językiem obcym sprawia, że czujemy się bardziej komfortowo na spotkaniach w międzynarodowym towarzystwie. Letni czas dobrze wykorzystać choć w części na podszkolenie swoich umiejętności w tym zakresie, a w zależności od możliwości można to robić  w kraju lub poza nim. Wakacyjna nauka za granicą przyjmuje postać mocno zorganizowanych obozów dla młodzieży, gdzie cały czas zapewniona jest opieka wychowawcy albo luźniejszych kursów przeznaczonych dla osób dorosłych, gdzie po kilku godzinach porannych zajęć do dyspozycji pozostaje wolne popołudnie i wieczór. Tylko od naszych preferencji zależy, co będziemy robić. Czy będzie to zwiedzanie muzeów, gra w siatkówkę plażową, grill w ogrodzie, a może całonocne szaleństwo w klubie - w każdej z tych sytuacji znajomość obcego języka naprawdę bardzo się przydaje.