Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Dziadkowie XXI wieku

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

Babcią czy dziadkiem zostaje się zwykle między 50 a 60 rokiem życia. Kilka pokoleń temu, ludzie w tym wieku w większości byli już schorowani i zmęczeni życiem oraz nie pracowali. Dziś mało kto, zostając dziadkiem, czuje się seniorem. Duża grupa wciąż jest aktywna zawodowo, a jeśli nawet nie, to i tak ma czas wypełniony po brzegi własnymi zajęciami: basen, taniec, kursy językowe, spotkania towarzyskie, podróże... Jak w nowoczesnym świecie znaleźć czas, aby pogodzić własne pasje z opieką nad wnuczętami?

Przede wszystkim należy umożliwić dziadkom kontakty z wnukami w takim wymiarze, jaki im odpowiada. Nie można wymagać, że będą na każde zawołanie rodziców. Trzeba brać pod uwagę ich plany i podchodzić do nich z szacunkiem. Dzisiejsi 20- i 30-latkowie często prezentują bardzo roszczeniowe postawy. Zmęczeni po tygodniu pracy, bez skrupułów podrzucają dzieci dziadkom, aby trochę odpocząć. Zapominają tym samym o potrzebach własnych rodziców, którzy także w ciągu tygodnia są zajęci pracą, a weekendy to jedyny czas, kiedy mogą zrobić coś dla siebie.

Dawniej często spotykało się domy wielopokoleniowe: dzieci, rodzice, dziadkowie, a nawet pradziadkowie - wszyscy razem, czasem rodziło to konflikty, ale sprzyjało także budowaniu więzi. Dziś, o ile tylko sytuacja ekonomiczna na to pozwala, młodzi wyprowadzają się z domów rodzinnych, aby rozpocząć samodzielne życie. Często mieszkają bardzo daleko od dziadków, więc kontakty wnuki - dziadkowie są siłą rzeczy mocno ograniczone. Sprowadzają się do urodzinowych i świątecznych wizyt oraz telefonów. Mailami zaś rodzice przesyłają zdjęcia i filmiki swoich pociech, ale ciężko mówić w takim przypadku o budowaniu więzi, jest to raczej wymiana informacji. W takiej sytuacji dla najmłodszych dziadkowie pozostają w zasadzie obcymi ludźmi i lepiej czują się oni z opiekunką niż z "bliskimi".

Oczywiście, jest coś, co się praktycznie nie zmienia. Dziadkowie wciąż bezgranicznie kochają swoje wnuki. Wielu deklaruje, że nawet bardziej niż własne dzieci. Bowiem ciężar odpowiedzialności za wychowanie najmłodszych spoczywa na rodzicach, natomiast dla dziadków zostaje to, co najprzyjemniejsze: zabawy, spacery, prezenty. Dziadkowie więc chętnie przystają na warunki narzucane przez swoje dorosłe dzieci i, jeśli tylko mogą, rzucają wszystko, aby pobyć z maluchami. O ile sprawia im to radość i przyjemność, nie ma w tym nic złego. Gorzej, jeżeli ta rola zostaje im narzucona i czują, że się poświęcają. Taką nieszczerość dzieci wyczuwają natychmiast i w przyszłości, zamiast wdzięczności, dziadkowie nie dostaną nic. 

A jak dziadkowie spędzają czas z wnukami? Nie brakuje tradycyjnych rodzin, gdzie babcia, choć może zwykle tego nie robi, to jednak specjalnie dla wnucząt, przygotowuje domowe konfitury i najlepszy rosołek świata. Wielu dorosłych, jako smaki dzieciństwa, wspomina właśnie frykasy przyrządzane przez swoje babcie. A te dzisiejsze, chcą być do nich podobne i w pewnym stopniu pragną też wynagrodzić dziecku brak czasu na co dzień. Starają się opowiadać dziecku rodzinne historie, czytają książki, zwyczajnie przytulają. Dziadkowie specjalnie nie wtrącają się w ich wychowanie, sama ich obecność wystarczy, aby dziecko czuło się dobrze. Czasem pomajsterkują razem z wnukiem albo zabiorą dzieciaki na spacer do parku, żeby pokarmić wiewiórki. Są stateczni i spokojni, ale w podbramkowych sytuacjach zawsze można na nich liczyć.  

Są też dziadkowie nowocześni, czasem niepogodzeni z własną metryką, każą mówić do siebie po imieniu, aby przypadkiem ktoś nie domyślił się, że są już dziadkami. Nowoczesne babcie zabierają wnuki do galerii handlowej na wielkie zakupy, potem jadą razem do kina i opychają się popcornem popijanym colą. Chcą być fajnymi babkami, kumpelkami. Dziadkowie, wciąż w sile wieku, jeżdżą z wnukami do parków rozrywki albo choćby na basen czy rower. Pokazują, jak aktywnie spędzać czas, a sami ciągle prezentują wysportowaną sylwetkę. To dziadkowie, którzy chcą łamać zakorzeniony stereotyp babci robiącej na drutach i dziadka siedzącego z gazetą w fotelu. Pokazują, że dzisiejszy 50-, 60-latek jest młody nie tylko duchem, ale i ciałem, a przed nim jeszcze wiele lat życia, których nie ma sensu marnować. 

O ile dziadkowy budżet na to pozwala, to chętnie zabierają oni wnuki na wspólne wakacje. Najlepiej na takie, na które dziecko nie ma szans pojechać z rodzicami. Każdy członek rodziny, wnosi bowiem do wychowania najmłodszych coś innego. Nie ma sensu udawać, że jest się rodzicem-bis. Nie ma w tym nic złego, że czas spędzany z dziadkami wygląda zupełnie inaczej, niż z rodzicami czy opiekunką. Dziecko bardzo ładnie i harmonijnie będzie się rozwijać, widząc, że każdy ma inne zwyczaje i upodobania. Z rodzicami jedzie się nad morze - świetnie, ale dziadek zabierze wnuki na ich pierwszą górską wyprawę. A jeśli to rodzice wybiorą góry, to dziadek nauczy łowić ryby. Im więcej bodźców i ciekawych wrażeń, tym lepiej.

Jacy więc są dzisiejsi dziadkowie? Zdecydowanie aktywniejsi niż pokolenie wcześniej, zdrowsi i z perspektywą dłuższego życia. Odchowali już swoje dzieci i w końcu chcą robić coś dla siebie. Poza pracą, jeżdżą po świecie, zapisują się na kursy i szkolenia, uczą się jeździć na nartach, prowadzić samochód, z coraz większą śmiałością korzystają z internetu. Kochają swoje wnuki, ale nie chcą poświęcać im całego swojego czasu. Za to kiedy już z nimi są, starają się być na 100%. W ten sposób odpracowują to, czego nie umieli lub nie mogli dać swoim dzieciom. Dla wnuków mają dużo ciepła i wyrozumiałości oraz akceptacji. Cechują się też większą cierpliwością niż rodzice. Z kolei dziadków obcowanie z maluchami  pobudza do ciągłej aktywności, dzieci wnoszą do ich życia radość i beztroskę. Dlatego relacje wnuki - dziadkowie są dla obu stron nie do przecenienia i warto je szczególnie pielęgnować, z poszanowaniem potrzeb wszystkich.