Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Dzień Mężczyzny

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

Zbliża się marzec, a wraz z nim Dzień Kobiet - wszystkim dobrze znane święto, ustanowione na cześć płci pięknej. Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet jest niezwykle popularny, a jego tradycja sięga zamierzchłych czasów. Mało kto jednak wie, że Panowie również mają swoje święto, w Polsce ustanowione 10 marca ( nie mylić z dniem Chłopaka obchodzonym 30.09), które nie ma tak silnej tradycji celebrowania - i niesłusznie, gdyż tak samo jak kobiety, mężczyźni również wymagają atencji.

Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest oficjalnie dnia 19 listopada. Święto panów narodziło się w 1999 roku w Trynidadzie i Tobago z inicjatywy pani Ingeborg Breines, dyrektorki programu "Kobiety i Kultura Pokoju", działającego w ramach UNECSO. Następnie wiele państw z całego świata przyjęło zaproszenie Trynidadu i Tobago do obchodów Międzynarodowego Dnia Mężczyzn - były to m.in.: Australia, Chiny, Holandia, Indie, Kanada, RPA, USA czy Wielka Brytania.

W Polsce nie przyjęto daty 19 listopada jako oficjalnego Dnia Mężczyzn, proponuje się natomiast inną - właśnie 10 marca. Jest to data nieprzypadkowa gdyż, po pierwsze jest bardzo bliska Dnia Kobiet, a po drugie w tym dniu w polskim Kościele Katolickim obchodzone było do 1969 roku wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, z czasem lokalnie zastępowane celebrowaniem Dnia Mężczyzn.

Choć Dzień Mężczyzn jest świętem młodym i mało rozpowszechnionym,warto dołożyć wysiłku ażeby zmienić ten stan rzeczy. Tak jak w Dniu Kobiet obdarowywane upominkami, adorowane i doceniane są wszystkie Panie, tak w Dniu Mężczyzn każdy facet powinien poczuć się wyjątkowo. Jak zatem uczcić Dzień Mężczyzn i sprawić przyjemność naszym panom? Możliwości jest wiele: wyborna kolacja, wypad do kina, butelka dobrego trunku, krążek z ulubionym brzmieniem czy skórzany portfel - to klasyka gatunku. Aby zadowolić bardziej wymagających, pomocne może okazać się skorzystanie z internetu, który jest olbrzymim źródłem pomysłów, inspiracji, propozycji. W dobie zakupów internetowych wyszperać można w sieci wiele fantastycznych upominków, jak chociażby kolekcjonerskie figurki, nowoczesne gry planszowe, koszulki z zabawnym nadrukiem, akcesoria militarne itp. - takie prezenty na pewno ucieszą amatora gadżetów. Fana mocnych wrażeń zachwyci natomiast przejażdżka gokartem czy skok na bungee. Jednak najlepszym i najcenniejszym prezentem może okazać się po prostu złożenie mężczyźnie życzeń - osobistych, szczerych i od serca, docenienie go, pochwalenie, wyznanie mu, jak ważną i wspaniałą jest osobą. Z takiego podarunku ucieszy się każdy, nawet najbardziej wybredny "solenizant".

Tradycja obchodzenia Dnia Mężczyzn obok Dnia Kobiet została zaproponowana na zasadzie równowagi płci i w myśl tej idei powinna być popularyzowana. Ten ciekawy i godny uwagi pomysł wpisuje się w rozwój współczesnej refleksji nad płcią. W tym kontekście Dzień Mężczyzn może mieć głębszy wymiar - stanowi on niejako odpowiedź na kryzys męskości we współczesnej kulturze. Innymi słowy, celebrowanie Dnia Mężczyzn może dać panom poczucie dumy, siły, poczucie bycia ważnym i kochanym. Zatem - wiwat mężczyźni!!!