Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Jaką formę zajęć fitness wybrać?

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

Lubisz się ruszać, bo wiesz, że po wysiłku czujesz się lepiej. Wiosna i lato sprzyjały wysiłkowi na świeżym powietrzu, lecz wraz z nastaniem września, czuć nadchodzące chłody, a aura coraz mniej zachęca do spędzania czasu na dworze. Żeby jednak pozostać w formie, należy znaleźć alternatywne sposoby aktywnego wypoczynku. Naprzeciw oczekiwaniom spragnionych ruchu wychodzą fitness kluby, które, po wakacyjnej przerwie, we wrześniu ruszają pełną parą. Jeśli jednak nigdy nie byłeś na tego typu zorganizowanych zajęciach, możesz mieć trudności z wybraniem odpowiednich dla siebie. Grafiki pełne są bowiem skrótów lub angielskich nazw zajęć, które nie dla wszystkich są oczywiste. Jasne, że zwykle można dowiedzieć się wszystkiego bezpośrednio w klubie, jednak, aby przygotować się właściwie do zajęć, warto poznać podstawowe rodzaje treningów, na jakie można uczęszczać w takich miejscach.

Cechą wspólną praktycznie wszystkich zajęć fitness jest to, że odbywają się przy muzyce. Może być ona praktycznie dowolna i zależy od charakteru treningu, a dobierana jest przez instruktora. Sprzyja to wykonywaniu ćwiczeń rytmicznie i w odpowiednim tempie, a poza tym mniej słychać sapanie co bardziej zmęczonych uczestników :) Drugą cechą wspólną jest to, że zajęcia odbywają się w grupach. Działa to na wszystkich motywująco, a czasem udaje się nawiązać znajomości znacznie wykraczające poza salę ćwiczeń i zdawkowe "dzień dobry". Ostatnią rzeczą, która łączy wszystkie treningi, jest to, że służą poprawie kondycji, wzmocnieniu różnych grup mięśni, rozciągnięciu i lepszemu dotlenieniu organizmu. Dalej natomiast są już tylko różnice. Poniżej znajduje się ściągawka, na której umieszczono najpopularniejsze formy fitnessu. Niektóre kluby stosują inne oznaczenia, tworzą połączenia tych bazowych form lub wymyślają własne. Jednak znając te podstawowe, łatwiej będzie Ci się zorientować, które zajęcia są najlepsze dla Ciebie.

Na spokojnie

Aby przynieść zadowalające efekty, zajęcia wcale nie muszą odbywać się w zawrotnym tempie. Doskonałym przykładem potwierdzającym tę tezę jest choćby stretching. W czasie treningu rozciąga się całe ciało, rozluźnia i uelastycznia wszystkie grupy mięśni, a także zwiększa ruchomość stawów. Ćwiczenia wykonuje się powoli, przy dźwiękach spokojnej muzyki. Ważniejsza od tempa jest dokładność, a po zajęciach można poczuć się głęboko zrelaksowanym. Jeśli Twoim głównym problemem jest przeciążony kręgosłup i często odczuwasz ból, dobrym wyborem są zajęcia z cyklu Zdrowy kręgosłup. Pełnią one funkcję zarówno terapeutyczną, jak i profilaktyczną. Największy nacisk kładziony jest na wzmocnienie mięśni posturalnych (brzucha i grzbietu), dzięki którym utrzymuje się prawidłową postawę. Wykonując szereg ćwiczeń rozluźniających, równoważnych, rozciągających, a także oddechowych, przy użyciu np. piłek rehabilitacyjnych (tzw. fit ball lub easy ball), uczymy się na co dzień utrzymywać prawidłową, zdrową postawę, a także wykonywać codzienne czynności przy zachowaniu właściwej pozycji kręgosłupa. Osoby, które chcą osiągnąć nie tylko wysoką sprawność fizyczną, ale także spokojny umysł, chętnie wybierają Hatha Jogę. To tak naprawdę pierwszy, najłatwiejszy etap w praktykowaniu jogi. Wykonywane ćwiczenia fizyczne - asany - są niezbyt skomplikowane, a przeplata się je ćwiczeniami oddechowymi - pranayamami. Trening wymaga koncentracji i umiejętności łączenia wysiłku mięśni z prawidłowym oddechem. Równie popularnym rodzajem ćwiczeń jest Pilates. Powstał on z połączenia gimnastyki, tai-chi, jogi i baletu - wszystkie ruchy wykonywane są wolno, ale bardzo precyzyjnie. W czasie zajęć, przy spokojnej muzyce, poczujesz dosłownie każdy mięsień swojego ciała. Każdy, nawet najmniejszy i najgłębiej położony, zostanie rozciągnięty, naprężony i rozluźniony. Do tego w skoordynowany sposób należy dołączyć oddech, a po godzinie ćwiczeń wychodzisz jak nowonarodzony (choć nierzadko spocony). 

Tradycyjny aerobic

Pierwsze formy fitnessu były po prostu ćwiczeniami przy muzyce. Taki charakter do dziś mają zajęcia TBC (Total Body Conditioning), które są de facto treningiem ogólnorozwojowym. W równym stopniu kładzie się nacisk na wszystkie partie ciała, wykonując ćwiczenia zarówno siłowe (np. przy użyciu hantli, gum, sztang), jak i aerobowe. W rezultacie poprawie ulega ogólna kondycja, mięśnie wyraźnie zyskują na sile, a spalanie tkanki tłuszczowej ulega przyspieszeniu. Ćwiczenia są zasadniczo dość proste, choć czasem tempo ich wykonywania może doprowadzić do zadyszki. Kobiety, borykające się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha, ud i pośladków, chętnie wybierają zajęcia ABT (Abdominal buttocks thights). Cała energia poświęcona jest tylko dolnym partiom ciała, a regularne ćwiczenia zapewniają ich ładne wyrzeźbienie - płaski brzuch oraz jędrną pupę. Istnieją także krótsze niż godzinne sesje treningowe, podczas których koncentruje się tylko na jednej grupie mięśni, np. 10- czy 15-minutowe sesje brzuszków. Jeśli masz łatwość z zapamiętywaniem skomplikowanych układów choreograficznych, możesz zdecydować się na Aerobic lub Step. Jedne i drugie zajęcia są dość dynamiczne, ćwiczenia zmieniają się szybko i żeby nadążyć, trzeba wykazać się dobrą pamięcią ruchową. W czasie zwykłego Aerobicu wszystkie ćwiczenia wykonuje się na podłodze, na Stepie korzysta się ze specjalnego podestu, w związku z czym intensywniej rzeźbione są dolne partie mięśniowe. Zwykle kolejne elementy choreograficzne dołączane są stopniowo w trakcie zajęć, aby na koniec móc wykonać cały układ. Podczas takiego treningu spala się mnóstwo kalorii i intensywnie się poci, ale dzięki temu świetnie poprawia się kondycja, wzmacnia serce i poprawia się samopoczucie ze względu na wydzielające się endorfiny. Ten typ treningu przeznaczony jest jednak dla osób, które na sali fitness postawiły już pierwsze kroki, a teraz chcą spróbować czegoś nowego.

Walecznie

Z połączenia sztuk walki i świata fitness powstały zadziwiające mieszanki, wśród nich np. Aerobox czy FightClub. Zasadniczo chodzi o to, żeby wyżyć się w przyjaznej atmosferze. Kopnięcia i uderzenia kieruje się do lustra, a nie na przeciwnika. To doskonały sposób na rozładowanie energii i pozbycie stresu, a przy okazji pozwala na kształtowanie smukłej sylwetki i wzrost wytrzymałości. Te zajęcia pełne są energii, a wychodzi się z nich zdecydowanie pewniejszym siebie. Połączenie boksu, kickboxingu i aerobicu to jest to, jeśli chcesz poczuć swoją wewnętrzną siłę.

Tanecznie

Lubisz muzykę i taniec, ale brak Ci partnera, który chodziłby z Tobą na zajęcia? Idź sama! Na zajęciach Dance nigdy nie wiesz, co Cię czeka. Raz może być to przygoda z salsą, innym razem cha-cha lub hip-hop. Na podstawowym poziomie instruktor korzystając z prostych kroków aerobikowych, wyczaruje ciekawą choreografię. Bawiąc się przy muzyce, nawet nie poczujesz kiedy spalisz zbędną tkankę tłuszczową, do tego poprawisz koordynację i pamięć ruchową. Zwiększeniu ulegnie wydolność całego układu sercowo-naczyniowego, a Ty poczujesz się lekka jak piórko. Kiedy już osiągniesz niezły poziom sprawności na pierwszym poziomie zaawansowania, czekają na Ciebie kolejne, a tam warto już wybrać swój ulubiony styl taneczny i intensywnie się w nim ćwiczyć. A może wolisz Belly dance (taniec brzucha)? Podobno ta forma tańca wydobywa z każdej kobiety to, co najpiękniejsze: umiejętność uwodzenia, grację oraz witalność. Spróbuj wprawić swój brzuch w ruch w orientalny sposób, zostanie on wtedy pięknie wyrzeźbiony. Takie ćwiczenia mają także zbawienny wpływ na kręgosłup. Warto spróbować. I na koniec - Zumba. Ta forma aerobiku cieszy się stale rosnącą popularnością. Powstała z połączenia latynoskich rytmów z fitnessem, na zajęciach panuje zwykle atmosfera imprezy, kroki są generalnie proste i możliwe do opanowania przez każdego, a jednocześnie sprawiają wielką frajdę. Żywiołowa muzyka w połączeniu z dynamicznym ruchem potrafi sprawić, że nawet w środku zimy poczujemy się jak na wakacjach. Uwaga - wciąga!