Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Jej Wysokość - DYNIA

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

Znana w Polsce już od przełomu XVII/XVIII wieku, od kilku lat wciąż zyskuje na popularności. Dzieci doceniają ją przede wszystkim ze względu na to, że można robić z niej przerażające halloweenowe potwory, zaś dietetycy lansują jako skarbnicę witamin i innych prozdrowotnych substancji. Jednych i drugich cieszą zaś bogactwem kolorów i kształtów oraz imponującymi rozmiarami. Okres zbioru dyń zaczyna się we wrześniu, jednak ze względu na bardzo łatwe przechowywanie, podczas którego owoce nie tracą swoich cennych właściwości, świeże dynie dostępne są w sprzedaży do końca stycznia. Potem pozostają w formie przetworów lub mrożonek, zaś wysuszone pestki dostępne są przez cały rok.

Wartości odżywcze

Choć sam owoc jest brzuchaty, to zjadając miąższ dyni nie musimy obawiać się, że przytyjemy, bowiem w 100g znajduje się jedynie od 15-30 kcal. Zależy to od odmiany, stopnia dojrzałości i warunków uprawy. Jeśli chodzi o witaminy, to w pięknie wybarwionym miąższu znajduje się mnóstwo B-karotenu (100g dostarcza dorosłemu połowę dziennego zapotrzebowania), a także witamin B1, B2, PP oraz C. Ponadto zawiera duże ilości potasu (340mg/100g), wapnia (21mg), fosforu (44 mg). Jest przy tym beztłuszczowa i wolna od sodu, a do tego posiada pektyny i kwasy organiczne.

Nasiona dyni, czyli pestki to także prawdziwa skarbnica zdrowia. W wielu kulturach pestki dyni lub wyciągi z nich sporządzane uznawane są od wieków za środek leczniczy. Można je spożywać zarówno świeże, bezpośrednio wydrążone z owocu, jak i po wysuszeniu. Są doskonałym źródłem łatwoprzyswajanego cynku. Znajdziemy w nich witaminy A, B1, B2, B6, C, D i E. Z pestek tłoczy się na zimno doskonały olej, ma lekko orzechowy smak, dlatego nadaje się do sałatek czy grzanek, nie można go jednak podgrzewać, gdyż staje się wtedy bezwartościowy. Wartość kaloryczna suszonych pestek to ok. 472 kcal/100g.

Na chorobę - dynia

Spożywanie dyni, zarówno miąższu jak i pestek jest wskazane w profilaktyce i wspomagająco w wielu schorzeniach. Wśród nich warto wspomnieć o właściwościach moczopędnych, pomaga także na zaparcia, poprawia pracę układu krążenia i sprawdza się w zapobieganiu zmianom miażdżycowym. Na organizm działa odkwaszająco i wzmacnia układ odpornościowy. Działa przeciwwymiotnie, dlatego polecana jest kobietom w ciąży, aby w naturalny sposób zapobiegać mdłościom. Świeże pestki dyni pomagają pozbyć się owsików, tasiemca czy glisty ludzkiej, wystarczy zjeść na czczo 250-300g (dla dzieci 30-150g zmiksowane z mlekiem ryżowym) rozdrobnionych pestek, a po 2-3 godzinach zażyć środek przeczyszczający. Zawarta w pestkach kukurbitacyna poraża układ nerwowy pasożytów układu pokarmowego; dla pewności zabieg można powtórzyć po dwóch dniach. Po pestki dyni powinni szczególnie często sięgać panowie, gdyż zapobiegają one rozrostowi prostaty i zwiększają sprawność seksualną. W krajach bałkańskich, gdzie spożycie pestek dyni jest bardzo wysokie, choroby prostaty praktycznie nie występują, w Europie Zachodniej zaś dotykają nawet 75% mężczyzn po 50 roku życia. 

Komu dynię, komu?

Wprowadzenie dyni do jadłospisu jest polecane praktycznie wszystkim. Ze względu na niską zdolność kumulacji szkodliwych azotanów z gleby, obecnie zaleca się by była pierwszym warzywem wprowadzanym do niemowlęcej diety. Odchodzi się tym samym od marchewki, która choć sama w sobie zdrowa, to jednak w dzisiejszych czasach, poza dobroczynnym beta-karotenem zawiera niestety  azotany i metale ciężkie (ołów). Dynia bardzo rzadko wywołuje uczulenia, dlatego może być bezpiecznie stosowana w diecie alergików. Podaje się ją rekonwalescentom, pomaga bowiem odzyskać siły po ciężkiej chorobie. Jedyną grupą, która musi uważać na ilości zjadanej dyni są cukrzycy, gdyż ma dość wysoki indeks glikemiczny (IG=75). Poza tym sięgajmy po nią wszyscy: na surowo, gotowaną, pieczoną, na słono, kwaśno i słodko. Dynia jest na tyle uniwersalna, że każdy znajdzie z pewnością taki sposób przyrządzania, który będzie mu odpowiadał.

Dla urody

W gotowych produktach najczęściej spotkamy się z ekstraktem z pestek dyni lub olejem z pestek tłoczonym na zimno. Produkty te szczególnie sprawdzą się w pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się, pękającej i dojrzałej. Mają bowiem właściwości nawilżające, natłuszczające i wygładzające - redukują zmarszczki. Z racji wysokiej zawartości potasu działają oczyszczająco i rozjaśniająco, zaś dzięki cynkowi pomagają łagodzić zmiany trądzikowe. Oleju z pestek dyni można używać do masażu (najlepiej zmieszanego z innym olejem roślinnym w proporcji 1:2), aby zmniejszyć widoczność rozstępów.