Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Kino pod chmurką

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

Miłośnicy kina latem mają niezwykłą możliwość obejrzenia rozmaitych produkcji pod gołym niebem. Choć czasem upały dają się we znaki i chętnie chronimy się w klimatyzowanych salach kinowych, to nie brakuje też przyjemnych wieczorów, kiedy spokojnie można połączyć oglądanie filmu z relaksem na świeżym powietrzu. Każdego roku plenerowych imprez przybywa, bo też zainteresowanie taką formą obcowania z kinem wciąż wzrasta. Organizatorzy zaś proponują bardzo zróżnicowany repertuar, także każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

W zależności od lokalnych warunków publiczność zasiada na ławkach w amfiteatrach, na leżakach rozstawionych w parku, na kocach na plaży albo w fotelach we własnym aucie. W tym ostatnim przypadku, poza zewnętrznym nagłośnieniem, dźwięk przekazywany jest za pomocą fal radiowych, które można usłyszeć w samochodowych odbiornikach. Przewagą tej formy jest też uniezależnienie od pogody, no ale nie do końca jest się wtedy w plenerze.

Ponieważ seanse zaczynają się po zmroku, czyli najczęściej między 21 a 22, jest to najlepsza pora na thrillery, filmy akcji oraz science fiction. Początki kina plenerowego rzeczywiście obfitowały przede wszystkim w tego typu produkcjach, jednak obecnie niektóre wydarzenia mają charakter ściśle tematyczny i w każdy dzień tygodnia wyświetlane są pozycje z całkiem innego repertuaru. Na przykład w plenerowym Kinie Perła, którego pokazy będzie można obejrzeć aż w 12 polskich miastach, w środy będą wyświetlane najlepsze dokumenty, a w czwartki filmy z cyklu "Różne oblicza muzyki", w piątki natomiast hity z Ale Kino+, w weekendy zaś filmy wybrane przez Tomasza Raczka . Niektóre wydarzenia będą poświęcone kinu niskobudżetowemu albo produkcjom klasy b, miłośnicy animacji także znajdą coś dla siebie. Nie zabraknie największych hitów: Seksmisja, Przeminęło z wiatrem czy Titanic zawsze przyciągają rzesze widzów. Ale będzie też można obejrzeć filmowe debiuty sław lub całkiem nieznane kino zagraniczne. 

W kinie pod chmurką poza tradycyjnymi reklamami, przed właściwym pokazem wyświetlane są często krótkometrażowe produkcje związane w szczególny sposób z danym miejscem, np. dokumenty ukazujące okolicę kilkadziesiąt lat temu czy też opowiadające o historii dzielnicy lub miasta. Czasem pojawiają się wywołujące uśmiech fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej albo zupełnie niezwiązane z główną projekcją filmiki przyrodnicze. Wszystko to ma służyć głębokiemu odprężeniu, no i sprawić, żebyśmy poczuli się inaczej niż oglądając film w tradycyjnym kinie czy w domu przed telewizorem.

Niektóre pokazy poprzedzane są prelekcjami, spotkaniami z twórcami, aktorami i krytykami, dzięki czemu przybierają formę dyskusyjnych klubów filmowych. Zdarza się to oczywiście raczej na kameralnych pokazach, na tarasach restauracji czy przed domami kultury, ale jest na pewno ciekawą formą obcowania ze sztuką.

Ogromną zaletą kina plenerowego jest jego powszechna dostępność. Pokazy praktycznie zawsze są darmowe i można się na nich czuć bardzo swobodnie, nikomu nie przeszkadza chrupanie popcornu czy syczenie otwieranych puszek. A jeśli film nie przypadnie nam do gustu, zawsze można pozachwycać się nocnym niebem lub nawet przysnąć na świeżym powietrzu. 

Z popularności plenerowego kina z pewnością nie są zadowolone te tradycyjne, które zwłaszcza latem świecą pustkami. Widzom jednak pozostaje cieszyć się szerokim repertuarem, który daje możliwość albo przypomnienia sobie starych, dobrych filmów albo poznania tych równie ciekawych, a jednak niszowych. Ponadto samo otoczenie również wpływa na odbiór filmu, te same obrazy całkiem inaczej ogląda się w wygodnej sali kinowej, a inaczej w parku, na rynku czy w zrujnowanych halach fabrycznych. Jako że wstęp jest wolny, nie czujemy się niekomfortowo, gdy postanawiamy opuścić projekcję, która zwyczajnie nam się nie podoba. Można też przyjść dużą ekipą, co sprzyja wesołym rozmowom na temat filmu i nie tylko. Często w pobliżu plenerowego kina znajduje się mała gastronomia, dlatego bez problemu można zaopatrzyć się w przekąski i napoje.

Na seans w letnim kinie można wybrać się zarówno po normalnym dniu pracy, jak i w czasie wakacyjnego odpoczynku, ponieważ i największe miasta i typowo turystyczne miejscowości dbają o to, by zapewnić miłą, wieczorną rozrywkę, czy to mieszkańcom, czy gościom. W naszych miastach powoli pojawia się coś, co zwykle określa się terminem "życia nocnego" i choć daleko nam do śródziemnomorskich krajów, a i klimat nie jest tak łaskawy, to dobrze, że pojawiają się propozycje na kulturalne spędzenie wieczoru.