Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Kłótnia - nie zawsze zła

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

Niestety, znamy to wszyscy: podniesiony głos, wykrzykiwane wzajemne pretensje, wypominanie urazów sprzed wielu miesięcy, wzajemne ranienie się, trzaskanie drzwiami i spirala negatywnych emocji. Kłócą się małżonkowie, rodzice z dziećmi, rodzeństwa, czasem też sąsiedzi, koledzy i współpracownicy. Czasem taka awantura może być oczyszczająca i uzdrawia na jakiś czas atmosferę, jak letnia burza, częściej jednak jej efektem jest złość, smutek, frustracja i niechęć. A w skrajnych przypadkach nawet rękoczyny i dramatyczne decyzje podjęte pod wpływem emocji.

Większość z nas od małego - zwłaszcza, jeśli mieliśmy rodzeństwo - słyszała od dorosłych “nie kłóćcie się”. Często jednak na tym ogólnikowym zdaniu się kończyło, ewentualnie w dziecięcą kłótnię wkraczała z rozstrzygnięciem wyższa instancja rodzicielska i nikt nie pokazał nam, jak w takim razie rozwiązywać konflikty. Nauki tej próżno też szukać w programie szkolnym, łatwo za to znaleźć wszędzie wokół negatywne wzorce.

Co można zatem robić, aby się nie kłócić? Można zacisnąć zęby i przemilczeć. Norma kulturowa uznaje takie rozwiązanie za świetne, jednak psychologowie ostrzegają, że tłumienie w sobie negatywnych uczuć czyni spustoszenie w naszej psychice. Tłamszony gniew wybuchnie kiedyś z nieoczekiwaną siłą lub zwróci się przeciwko nam w postaci nerwicy, podwyższonego ciśnienia, bólów mięśni albo innej choroby. Rozwiązanie to sprawdza się może, gdy wkurzy nas niesympatyczna urzędniczka, ale nie w stałej relacji - w rodzinie czy w pracy.

Mówmy więc o naszej złości, naszych uczuciach i naszych potrzebach, ale czyńmy to ostrożnie. Słowami można bardzo łatwo zranić, im z kimś jesteśmy bliżej, tym bardziej możemy go skrzywdzić. Unikajmy więc oskarżeń, krzywdzących uogólnień, ciętych, jadowitych ripost, złośliwości. Nie przybliżą nas one do rozwiązania problemu. 

Pierwszą zasadą jest zamiana tzw. komunikatów “ty” na komunikaty “ja”. Kiedy zmęczona kobieta wrzaśnie na męża lub dziecko “Ty nigdy nie pomagasz mi w domu, ja tylko haruję i haruję”, naturalną reakcją oskarżonego będzie obrona, np. “Nieprawda, wczoraj wyniosłem śmieci”, na co nastąpi kontra w postaci niekonstruktywnej licytacji kto, co i kiedy zrobił. Lepszym początkiem byłoby tu stwierdzenie “Jestem przytłoczona liczbą domowych obowiązków, które muszę wykonać. Czuję się niedoceniana.”. Takie postawienie sprawy pomaga też w uświadomieniu sobie, co w zasadzie powoduje naszą złość. W naszym przykładzie może to być zmęczenie, frustracja z powodu wykonywania nielubianych obowiązków, poczucie niedocenienia i braku szacunku… 

Druga zasada to zadbanie o wzajemne zrozumienie. Świetną praktyką jest tu powtórzenie wypowiedzi rozmówcy innymi słowami i upewnienie się, że o to mu chodziło. Często nie zdajemy sobie sprawy, że druga osoba może pomyśleć, że chodziło o coś zupełnie innego, ponieważ odbierze naszą wypowiedź w innym kontekście. W naszym przykładzie mąż zmęczonej pani mógłby nie wiedzieć, czy chodzi jej o stałe przepracowanie czy tylko dzieli się przeżyciami z bieżącego dnia. Warto wtedy zapytać. W ten sposób nie tylko unikamy nieporozumień, ale okazujemy też, że słuchamy uważnie i to, co mówi rozmówca jest dla nas ważne.

Trzecia zasada to jasne sprecyzowanie problemu. Jak mówi popularny internetowy mem “Kobieto! Jeśli nie powiesz mężczyźnie, o co ci chodzi, to on nie wie, o co chodzi.”. Wydaje się to truizmem, ale rzeczywiście często kobiety oczekują, że mężczyzna się domyśli, ale jeśli się nie domyśla, to zostanie to użyte przeciwko niemu. Zamiast kipieć z gniewu i czekać, aż zgadnie, lepiej wprost powiedzieć: “Chciałabym, żebyś mi pomagał”, “Czułabym się lepiej, gdybyś informował z wyprzedzeniem, że wrócisz później”, “Wolałabym, żebyś to ty zajął się tym tematem”. Możesz od razu zaproponować rozwiązanie lub przyznać się, że nie masz pomysłu, co z tym zrobić i poprosić o pomoc.

Czwarta zasada to wybór odpowiedniego momentu. Próba poważnej rozmowy podczas finału Mistrzostw Świata, w biegu przed wyjściem do szkoły lub tuż przed zaśnięciem po męczącym dniu może nie być najlepszym pomysłem. Przy niektórych tematach dobrze też wstrzymać się z rozmową aż będziemy na osobności - nie każdą kwestię można omawiać przy obcych ludziach w autobusie, na rodzinnym obiedzie lub nad głowami małych dzieci.

Powyższe rady łatwo zastosować, gdy rozmowę przemyślimy sobie wcześniej i przygotujemy się do niej, co jednak czynić, gdy sprzeczka wybuchnie znienacka i w gniewie? Postarajmy się jak najszybciej opanować złość i skupić na rozwiązaniu problemu. Weźmy kilka głębokich wdechów. Nie bójmy się powiedzieć “Przepraszam, teraz jestem zbyt zdenerwowana, żeby spokojnie to omówić, czy możemy wrócić do tego tematu po obiedzie.”. Ugryźmy się w język, zanim odparujemy cios błyskotliwą złośliwością, która może świetnie wyglądałaby w liście dialogowej serialu, ale nie przybliży nas do usunięcia konfliktu.

 

Szczególnie warto nauczyć się konstruktywnie  wyrażać emocje zanim zostanie się mamą. Nie tylko oszczędzimy dzieciom stresów i braku poczucia bezpieczeństwa spowodowanych kłótniami rodziców, ale i przez przykład nauczymy tego następne pokolenie. A kto wie, może za kilkadziesiąt lat doczekamy się społeczeństwa, w którym nikt nie będzie się kłócił?