Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Kolejność narodzin a osobowość człowieka

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

Jesteś dorosłym jedynakiem, a może najmłodszym z trójki rodzeństwa? Wielu psychologów uważa, że kolejność urodzenia ma wyraźny wpływ na nasze cechy charakteru, osobowość, relacje z ludźmi, a w związku z tym determinuje całe nasze życie: jaki zawód będziemy uprawiać i jakie tworzyć związki. Może się to wydawać sporym uproszczeniem, bo przecież na to kim jesteśmy wpływają także geny oraz środowisko rodzinne, rówieśnicze i społeczne, w którym funkcjonujemy. Próbując jednak lepiej poznać samego siebie, warto zastanowić się, jaka była nasza pozycja w rodzinie wyjściowej. Może dzięki temu lepiej zrozumiemy, dlaczego w określonych sytuacjach postępujemy tak, a nie inaczej.

Pierworodny

Pierwsze dziecko czyni dwoje dorosłych ludzi rodzicami. Jest to największy życiowy przełom, moment od którego wszystko się zmienia. Życie zaczyna toczyć się wokół maleństwa, ma ono dla siebie 100% uwagi rodziców. Jednak ze względu na brak doświadczenia często jest ono wychowywane z podręcznikiem w ręku, rodzice chętnie słuchają wszelkich porad, a z każdym problemem biegną do lekarza. Przy pierwszym dziecku wszystko jest pierwsze, przeżywane najintensywniej. Ekscytację budzi pierwszy uśmiech, pierwsze kroczki i pierwsze wypowiedziane słowo "mama".  Ale na pierworodnym spoczywa też spory ciężar - zaspokojenie oczekiwań i spełnienie ambicji rodziców. W szkole ma mieć najlepsze stopnie, w sporcie musi się wyróżniać...jeśli pojawia się problem, cały sztab ludzi próbuje pomóc: rodzice płacą za dodatkowe lekcje, korepetycje, indywidualne treningi czy różnego rodzaju terapie. Wszystko po to, aby w przyszłości dziecku było lepiej i łatwiej niż rodzicom.

Sytuacja komplikuje się, gdy w rodzinie pojawia się kolejne dziecko. Starszak schodzi wtedy na boczny tor, uwaga rodziców zostaje podzielona. Trzeba zatem jakoś ją odzyskać. Jak? Początkowo najczęściej buntem i krzykiem, żeby ktoś się w ogóle zainteresował. Gdy ta metoda nie skutkuje, to pierworodny zwykle staje się całkowicie posłuszny, wprost wzorowy. Zawsze chętny do pomocy, przejmuje część obowiązków dorosłych oraz opiekuje się młodszym rodzeństwem.

Jaki zatem będzie pierworodny, gdy dorośnie? Przede wszystkim będzie miał silnie wykształcone cechy przywódcze, będzie inteligentniejszy od reszty rodzeństwa i lepiej wykształcony. Możemy go spotkać na stanowiskach kierowniczych oraz wykonującego zawody cieszące się wysokim prestiżem społecznym (lekarz, prawnik). Jest odpowiedzialny i ma skłonności do perfekcjonizmu. Kobiety, które były najstarszymi dziećmi, w dorosłym życiu przejawiają bardzo silny instynkt opiekuńczy, a na partnerów wybierają zwykle mężczyzn, którzy w wyjściowej rodzinie byli najmłodsi, aby się nimi zajmować.

Najmłodszy - pupil całej rodziny

Każde kolejne dziecko musi znaleźć dla siebie "lukę" w układzie rodzinnym, do którego trafiło. Rola "najlepszego" i "najzdolniejszego" dziecka jest już zajęta? W takim razie najmłodszy może zostać rodzinną maskotką, śmieszkiem, którego obecność wszystkim poprawia humor. Mając starsze rodzeństwo nigdy się nie nudzi, gdyż zawsze może liczyć na udział w świetnej zabawie (jedynacy muszą się bawić sami lub szukać towarzystwa poza domem). Najmłodsze dziecko w rodzinie często jest mało zaradne, chętnie prosi o pomoc, którą wciąż otrzymuje, bo przecież jest najmłodsze i na pewno samo sobie nie poradzi. Czai się tutaj pewne niebezpieczeństwo, że w dorosłym życiu też wciąż trzeba się będzie o nie martwić, bo faktycznie nie będzie sobie umiało poradzić. 

Najmłodsze dzieci rzadko spotkamy na stanowiskach kierowniczych, gdyż są raczej lekkoduchami, nie lubią przestrzegać przyjętych zasad, a także często się spóźniają. Mogą natomiast odnieść sukces jako artyści czy w branży rozrywkowej, bazując na swojej kreatywności i uroku osobistym. Najmłodsze dzieci są zwykle najbardziej otwarte z rodzeństwa, a to dlatego, że bardziej doświadczeni rodzice mniej wymagają i z większym spokojem i ufnością obserwują rozwój dziecka, nie obarczając go swoimi niepokojami. Możemy więc zaobserwować, że młodsze dzieci znacznie łatwiej nawiązują znajomości, są pewne siebie i często są najszczęśliwsze z całej rodziny.

Być średniakiem

Każdy człowiek pragnie być wyjątkowy. Pozycja średniego dziecka jest więc bardzo niewygodna, ani nie najstarsze - najodpowiedzialniejsze i najmądrzejsze, ani nie najmłodsze - rozkoszne, rozpieszczane i któremu wszystko wolno. Po prostu średnie - najśredniejsze? Pragnie się czymś wyróżnić, ale musi nosić ciuchy po starszym, a potem oddać je młodszemu, to samo z zabawkami. Jego pierwszy kroczek już tak nie cieszy, bo rodzice "przerabiali" to już na starszym. Pozbawione jest praw pierworodnego i jednocześnie przywilejów najmniejszego z gromadki. Jaką zatem może przyjąć rolę w rodzinie? Na przykład: dyplomaty i mediatora, świetnie odnajdującego się w sytuacjach konfliktowych, znajdującego zawsze kompromis i najszybciej zażegnującego kryzys. W szkole takie dzieci są dość "wyluzowane", większą wagę przykładają do kontaktów z rówieśnikami niż do nauki. Są nastawione "na zewnątrz", pomocne i altruistyczne. Może się jednak zdarzyć, że pozostając wciąż w cieniu rodzeństwa, mogą rozwinąć w sobie poczucie, że są nic nie warte, wycofać się i zamknąć w sobie lub stać się silnymi indywidualistami, gdyż bardziej niż reszta rodzeństwa musieli zwracać na siebie uwagę otoczenia. 

W dorosłym życiu średniacy najczęściej wybierają pracę z ludźmi, ale nie kierowanie nimi. Znajdziemy wśród nich wielu nauczycieli, psychologów, trenerów. Przez całe życie jednak średniacy walczą o swoje miejsce na świecie i ciągle porównują się z innymi. Jako że w dzieciństwie raz stawali po stronie młodszego, a raz starszego brata czy siostry, w dorosłym życiu też potrafią "dogadać" się niemal z każdym. Wchodzą w dobre relacje, gdyż potrafią iść na kompromis, są też dobrymi rodzicami, ponieważ są przyzwyczajeni do wesołej gromadki i rozwiązywania sporów, które czasem się w niej pojawiają. 

Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne. Rodzice, nawet jeśli próbują wychowywać potomstwo jednakowo, sami się zmieniają, a zatem inaczej oddziałują na swoje dzieci. Wraz z pojawianiem się kolejnych pociech, zmienia się rodzinny układ, ale także inny jest świat wokół - warunki materialne rodziny, być może miejsce zamieszkania, globalny i lokalny układ polityczny, który także rzutuje na codzienne życie. Rodzice są starsi, być może mają mniej sił, a sprawność pomału ich opuszcza, za to są bogatsi o kolejne doświadczenia związane z wychowywaniem dzieci i ogólnie - życiowe. Nie da się więc stworzyć "kopii" dziecka. Dlatego właśnie każdy z nas jest inny i, mimo że rodzinny układ z pewnością wpływa na nasze dorosłe życie, to nie może być usprawiedliwieniem dla niezaradności czy braku odpowiedzialności. Mając nawet predyspozycje do pewnych zachowań, trzeba pamiętać, że mamy wpływ na to, kim jesteśmy.