Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Serial - ubogi krewny filmu?

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

Od kilkunastu lat obserwujemy systematycznie wzrost zainteresowania widzów produkcjami telewizyjnymi. O ile kiedyś seriale traktowane były jak ubodzy krewni filmów kinowych, tak dziś osiągnęły praktycznie równy im status, a najsłynniejsi hollywoodzcy aktorzy bez ujmy na honorze przyjmują role w tytułach przeznaczonych wyłącznie na mały ekran.

Wiele osób unika seriali, kojarząc je wyłącznie z telenowelami typu “Moda na sukces” (mylnie uważana za jeden z najdłuższych seriali świata - jej 5652 odcinki to nic w porównaniu z rekordowym amerykańskim “Guiding Light”, który był emitowany przez 72 lata i ma 18 tysięcy odcinków) czy “M jak miłość” (po raz kolejny notujący w bieżącym roku najwyższą oglądalność w Polsce - 6,7 mln widzów) lub głupawymi komediami z nagranym śmiechem publiczności z offu (np. “Świat według Bundych”). Jednakże zastanowiwszy się, są w stanie podać wiele tytułów nie mieszczących się w tych kategoriach - seriale policyjne (od klasycznego “07 zgłoś się” po emitowane obecnie “CSI: Kryminalne zagadki”), przygodowe (od historycznych “Przygód pana Michała” z 1969 przez współczesnych “Zagubionych” do science-fiction, np. “Battlestar Galactica”), a także ambitniejsze obyczajowe (monumentalny historyczny “Rzym” HBO czy brytyjski “Downton Abbey” portretujący losy rodziny arystokratycznej Crawley’ów w latach 1912-1930).

Zarzucano też serialom, że wymagają stałej obecności przed telewizorem co tydzień o tej samej porze, ale w dobie powszechnej dostępności nagrywarek i telewizji na żądanie, zarzut ten stał się nieaktualny. 

Największą przewagą serialu nad filmem jest jego długość. Scenariusz może szczegółowo omówić wątki i motywy działania postaci, które w filmie prawdopodobnie zostałyby wycięte lub skrócone (uwaga ta nie dotyczy filmu “Hobbit”, w którym Peter Jackson przerobił krótką 300-stronicową książeczkę dla dzieci na trzy niemal trzygodzinne filmy). Ponieważ produkcja serialu rozciągnięta jest w czasie, twórcy mogą też na bieżąco reagować na uwagi fanów - usuwać niepopularnych bohaterów, bardziej eksponować ulubieńców publiczności, komentować bieżące wydarzenia. Ta zaleta jest jednak też największą wadą - obejrzenie całości wymaga poświęcenia kilkudziesięciu godzin, na co nie każdy ma ochotę.

Seriale możemy kategoryzować na kilka sposobów. Najistotniejszym chyba z punktu widzenia widza jest podział według wzajemnej zależności odcinków. Obecnie niewiele produkcji (oprócz komediowych i dziecięcych) miewa odcinki kompletnie od siebie niezależne, które można oglądać w dowolnej kolejności. Najczęściej tzw.  “procedurale” (określenie z angielskiego, brak dobrego polskiego tłumaczenia) opisują w każdym odcinku od początku do końca jedną sprawę (np. śledztwo, przypadek medyczny, sprawę sądową), ale oprócz tego zawierają fragmenty głównego wątku spinającego całość (np. relacji między bohaterami). Dlatego współczesne seriale warto jednak oglądać według kolejności emisji, a nie “na wyrywki”.

Przed rozpoczęciem przygody z serialem dobrze jest sprawdzić jego status. Teoretycznie najbezpieczniej oglądać seriale już zakończone. Seriale wciąż trwające mogą zostać anulowane wskutek niewystarczającej oglądalności - los taki spotkał m.in. kultowy w kręgach fanów sci-fi “Firefly”. Jeśli twórcy dowiedzą się o decyzji producentów z wyprzedzeniem, mogą jeszcze zmodyfikować ostatnie odcinki, kończąc wątki i mniej lub bardziej udanie tworząc zamkniętą całość (tak zakończono np. “Flashforward: Przebłysk jutra”, który miał być następcą sukcesu “Zagubionych”), czasem jednak emisja urywa się po prostu nagle w środku historii (taki los spotkał skądinąd udany młodzieżowy serial sci-fi “Kyle XY”). Z drugiej strony, duża popularność może powodować naciski na scenarzystów, aby wydłużyli serial, co czasem się udaje, a czasem powoduje, że akcja traci tempo, a całość wysoką jakość - tu sztandarowym przykładem jest “Skazany na śmierć” (“Prison Break”), planowany początkowo jako 13-odcinkowy, a wydłużony do 4 serii, z których każda kolejna powodowała odpływ widzów zdegustowanych coraz gorszą fabułą.

Aktualnie najpopularniejsze seriale w rankingach największych portali poświęconych tematyce filmowej to “Gra o tron” i “Breaking bad”. Pierwszy z nich to ekranizacja nieukończonej jeszcze sagi fantasy “Pieśń Lodu i Ognia”, zrealizowana z wielkim rozmachem przez HBO. Ponieważ George’a R.R. Martin pisze kolejne tomy raczej niespiesznie, będziemy tu mieć do czynienia z bezprecedensowym przypadkiem, gdzie ekranizacja “wyprzedzi” wersję książkową. “Breaking Bad” to historia nauczyciela chemii, który z powodu trudnej sytuacji zdrowotnej i finansowej schodzi na drogę przestępstwa i rozpoczyna produkcję narkotyków. Serial łączy elementy dramatu, thrillera i czarnej komedii, zakończył się w zeszłym roku po 5 sezonach i wyróżnia się ewolucją bohatera z postaci pozytywnej w negatywną. 

Kolejne pozycje w rankingach zajmują m.in:

  • “Prawo ulicy” (“The Wire”, 2002) - bardzo realistyczny serial policyjny osadzony w Baltimore; 5 serii po 10-13 odcinków
  • “Detektyw” (“True Detective”, 2014) - również kryminalny, jednak większy nacisk położony jest w nim na dialogi, filozofię i mistycyzm niż na wartką akcję; na razie 8 odcinków tworzących jedną całość
  • “Sherlock” (2010) - brytyjska nietypowa ekranizacja powieści Conan Doyle’a, przenosząca Holmesa w czasy współczesne, swobodnie igrająca z motywami z oryginalnych opowiadań, z wybitnymi rolami Benedicta Cumberbatcha i Martina Freemana; nietypowy format: 3 serie po 3 90-minutowe odcinki
  • “House of Cards” z Kevinem Spacey, ukazujący kulisy brudnej polityki w Waszyngtonie; na razie 2 sezony po 13 odcinków

Miłego oglądania!