Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Stewia - sama słodycz

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

Pochodząca z Ameryki Południowej stevia rebaudiana od tysięcy lat używana jest przez lud Guarani - rdzennych mieszkańców Ekwadoru - do słodzenia yerba mate, rozmaitych potraw, jako słodka przekąska, a także jako lekarstwo. W Japonii, która znana jest ze zdrowego stylu życia, jest popularna od ponad 40 lat, a jej udział w rynku słodzików wynosi ponad 40%. Jednak w krajach Unii Europejskiej może być oficjalnie stosowana jako dodatek do żywności dopiero od grudnia 2011 roku. I od tego momentu jej popularność, również w Polsce, wciąż rośnie.

Co takiego niezwykłego jest w tej niepozornej roślince? Zawiera ona niezwykle słodkie związki z grupy glikozydów, mianowicie stewiozyd oraz rebaudiozyd A. Dzięki nim liście stewii są ok. 40 razy słodsze od cukru rafinowanego, zaś proszek z nich uzyskany - nawet 300 razy słodszy. Cóż to oznacza? Że jedna łyżeczka sproszkowanej stewii, zapewni tyle słodyczy co szklanka cukru, a do herbaty wystarczy wlać jedynie kroplę lub dwie stewiowego syropu. 

Wiele mówi się o szkodliwości cukru, a problemy związane z jego nadużywaniem już dawno przybrały formę epidemii. Polacy konsumują średnio 10-krotnie więcej cukru niż zalecają lekarze, nic więc dziwnego, że cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie coraz częściej dopadają naszych rodaków. Cukier pozyskiwany z buraków cukrowych jest dodawany w ogromnych ilościach do wielu produktów spożywczych. Jest bowiem dość tani, a jego uzależniające właściwości  sprawiają, że nie tylko producenci słodkich napojów sypią go coraz chętniej. 

Unikanie cukru rafinowanego w gotowych produktach graniczy z cudem, ale już we własnej kuchni możemy próbować zastępować go zdrowszymi zamiennikami. Jednym z nich może być właśnie stewia. Ma ona bliski zeru indeks glikemiczny, więc spokojnie mogą jej używać cukrzycy (zwykły cukier ma IG 70). Również jej kaloryczność jest pomijalna. Przy tym nie ma właściwości przeczyszczających ani nie powoduje innych skutków ubocznych, jakie często wiążą się ze spożywaniem sztucznych słodzików (takich jak: aspartam, acesulfam czy sorbitol). Kolejnym atutem stewii jest jej wpływ na zmniejszenie łaknienia, może być zatem przydatna dla osób pragnących schudnąć. Co więcej, ponieważ nie jest cukrem, bakterie zamieszkujące w naszej jamie ustnej, nie mogą się nią żywić, więc nie dochodzi do rozwoju próchnicy. Ma także wpływ na regulację ciśnienia, ale prowadzi do jego obniżenia jedynie u osób, które mają je podwyższone, nie powodując zmian u ludzi zdrowych. 

Jak widać stewia ma praktycznie same zalety, dlaczego zatem całkowicie nie wyparła cukru ani sztucznych słodzików z rynku? Odpowiedzią jak zwykle są pieniądze. Cukrowe lobby bardzo silnie walczy o utrzymanie swojej pozycji. Podejrzewa się, że również ono miało największy wpływ na tak późne zatwierdzenie stosowania stewii w UE. Padały oskarżenia, że może ona wpływać negatywnie na płodność lub mieć działanie kancerogenne, jednak żadne z prowadzonych badań, ani wieloletnie doświadczenia japońskie, nie potwierdziły tych hipotez. Stewia jednak wciąż jest droższa od innych słodzików i w przemyśle dodawana jest jedynie do produktów reklamowanych jako bio. 

Rodzimi producenci zdają się obawiać ryzyka związanego z użyciem nowego słodzika, jednak światowe giganty, jak Coca-Cola czy PepsiCo w niektórych krajach już wprowadziły, a u nas przymierzają się do tego, aby zaproponować konsumentom swoje napoje dosładzane stewią. Aby zachować smak, jak najbardziej zbliżony do oryginału, zwykły cukier również się w nich znajduje, ale każdy krok w kierunku zdrowego słodzenia jest godny pochwały. Również w branży mleczarskiej widać zainteresowanie tematem, słodziki stewiowe mogłyby być używane do jogurtów owocowych, które na chwilę obecną potrafią zawierać nawet 12 łyżeczek cukru (w standardowym opakowaniu 400g). 

Początkowo trudność może też sprawiać przyzwyczajenie się do charakterystycznego smaku stewii. Ma ona bowiem posmak lukrecji, zaś spożywanie świeżych bądź sproszkowanych listków lub wywaru z nich nadaje potrawom ziołowy, niekoniecznie pożądany smak. Warto więc pomału przyzwyczajać się do kulinarnej rewolucji i dać trochę czasu zarówno kubkom smakowym, jak i żołądkowi na oswojenie się z nowością. Trzeba także pamiętać, jak niewiarygodnie słodka jest ta substancja, zarówno proszek, tabletki czy syrop. Uważajmy zatem słodząc potrawy, a metodą prób i błędów dojdziemy do idealnych proporcji. Stewia jest odporna na działanie wysokich temperatur, i doskonale nadaje się do wyrobu ciast, o ile piekarnika nie trzeba nagrzewać do temperatury wyższej niż 200 stopni.

Widać zatem, ile dobrodziejstwa płynie ze spożywania stewii. Zastąpienie nią choćby części spożywanego cukru, może przynieść nam wymierne korzyści zdrowotne. Nie ma co narzekać na lekarzy, że nie potrafią wyleczyć cukrzycy, trzeba zacząć od własnej kuchni i swoich nawyków żywieniowych. Jasne, że smak potraw jest ważny, ale, jeśli zaczniemy się odżywiać, a nie tylko jeść i będziemy zwracać większą uwagę na to, co zawierają kupowane przez nas produkty, wybierając jedynie te najbardziej wartościowe (najmniej przetworzone), możemy wpłynąć na producentów, aby podnosili jakość sprzedawanych towarów, a nie truli nas białym cukrem, sztucznymi słodzikami, utwardzanymi tłuszczami i całą masą niebezpiecznej chemii.