Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Stres - jak go oswoić?

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie sytuacje, której nie towarzyszy stres. Mało tego - coraz więcej ludzi na świecie cierpi z powodu przewlekłego stresu. Ciągła pogoń za polepszeniem warunków bytowo-ekonomiczno-społecznych, kariera zawodowa, stawianie przed sobą wciąż nowych, wygórowanych wyzwań - w konsekwencji może prowadzić do sytuacji konfliktowych inicjujących stres. Czy tak musi być? 

Stres jest potrzebny! 

Do czego? Po pierwsze,  do przeżycia w sytuacjach zagrażających życiu. Organizm włącza tryb,,uciekaj albo walcz”. Nadnercza wydzielają kortyzol - inaczej hormon stresu - i adrenalinę, a układ współczulny wysyła do mózgu sygnały alarmowe. Wtedy wzrasta ciśnienie krwi i akcja serca, mięśnie się napinają a ręce pocą. Człowiek staje się bardziej czujny, zwarty i może podjąć odpowiednie działanie. 

Po drugie, uznawany jest za podstawowy czynnik rozwoju. Organizm ogłasza  mobilizację, co pozwala przezwyciężyć fizyczne, intelektualne i społeczne wyzwania. Jest formą motywacji:  który uczeń zdecyduje się na rozpoczęcie nauki do sprawdzianu, jeżeli nie odczuje stresu, wywołanego przez strach przed jedynką i poprawką? 

Stres długotrwały…

Problem zaczyna się w momencie, gdy stres staje się chroniczny. Wtedy nawet słaby bodziec wywołuje silne emocje. Wiąże się to z uciążliwymi dolegliwościami: bólami pleców, ramion, lędźwi, głowy, bezsennością, spadkiem odporności organizmu, lękami.  Gdy trwa zbyt długo może doprowadzić do wrzodów, migren, zawału czy zaburzeń lękowych i depresyjnych. Dlatego warto go okiełznać! Jak?

Sposoby radzenia sobie ze stresem,  to ogólnie mówiąc odpowiednia higiena życia. 

Odpoczynek -wyciszenie myśli , przerwy w pracy,  odpowiednia ilość snu, urlop

Relaks - dbanie o drobne codzienne przyjemności, hobby, stosowanie technik relaksacyjnych

Inwestycja w siebie -nabywanie wiedzy i umiejętności – poprawia samopoczucie i daje satysfakcje

Wsparcie społeczne  - obecność osób, z którymi można szczerze porozmawiać, na pomoc których można liczyć

Pozytywne myślenie - zauważanie tego co dobre, u nas i innych, docenianie zalet i dobrej  woli innych

Zapanowanie  nad stresem i wykorzystanie jego pozytywne oddziaływania,  zamiast niszczyć  zacznie stymulować do działania. Do dzieła!