Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Sztuka dobrego jedzenia

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

Właściwa dieta jest podstawą nie tylko dobrego zdrowia, ale również urody. Włosy, skóra, paznokcie wymagają sprawdzonych kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych, ale najważniejsza jest zbilansowana i systematyczna dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze. To, co jemy ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i nasz wygląd. I chociaż zabiegany tryb życia i łatwy dostęp do fast foodów nie sprzyja trzymaniu diety warto wprowadzić kilka żelaznych zasad. A najważniejszą powinna być – nie wolno jeść byle czego.

 

 

 

Sztuka dobrego jedzenia zakłada urozmaiconą dietę, regularne posiłki i świadomy wybór zarówno składników, częstotliwości posiłków jak i ich sposobu przygotowania. Ważna jest celebracja posiłków, ich regularność i spożywanie dań bez pośpiechu. Warto wiedzieć, że dietetyka zna blisko 400 składników odżywczych, z których 60 zostało przez ekspertów uznanych za niezbędne w codziennej diecie, by cieszyć się dobrym zdrowiem i świetnym wyglądem. Wpływ na naszą urodę mają szczególnie: białka pochodzenia zwierzęcego niezbędne do regularnej odnowy skóry, nienasycone kwasy tłuszczowe, które są odpowiedzialne za właściwe funkcjonowanie błon komórkowych, witaminy z grupy B oraz A, E i C istotne w profilaktyce starzenia się skóry, składniki mineralne w postaci cynku, magnezu, żelaza i krzemu. 

Od teorii do praktyki

Podstawową zasadą jest wybór produktów jak najmniej przetworzonych. Dotyczy to zarówno składników jak i sposobu przygotowania posiłków. Tzw. półprodukty czyli produkty w całości już przygotowane do dalszej obróbki kulinarnej, z uwagi na zawartość soli, sody, glutaminianu sodu i substancji konserwujących, zdecydowanie powinny być wyeliminowane z menu. To samo dotyczy tzw. zup, sosów, fixów z ‘torebek’ czy popularnych kostek rosołowych. Ważne jest wypracowanie nawyku czytania etykiet opakowań produktów spożywczych. W przypadku np. pieczywa – może okazać się, że ciemny chleb, który dotychczas kupowaliśmy jest w rzeczywistości wytworzony z mąki pszennej a nie razowej a swój kolor zawdzięcza…barwnikom. Stosowanie produktów jak najmniej przetworzonych jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze mamy świadomość co i jaki składnik wprowadzamy do menu, po drugie faktycznie dostarczamy organizmowi niezbędnych substancji, bo funkcją jedzenia jest zarówno zaspokojenie głodu jak i dostarczenie odpowiednich wartości odżywczych.

Błonnik to jeden z najważniejszych sprzymierzeńców urody. Gwarantuje odpowiedni metabolizm, właściwe i regularne trawienie oraz usuwanie z organizmu toksyn. Błonnik poza tym to źródło minerałów: siarki, krzemu, cynku korzystanie wpływających na stan włosów i paznokci. Warto zatem regularnie sięgać po kasze jaglaną i gryczana, płatki zbożowe i otręby.

Warzywa to witaminowa ‘bomba’, zwłaszcza te spożywane na surowo. Z uwagi na fakt, iż najważniejsze dla zdrowia i urody witaminy: A,D,E,K są rozpuszczalne w tłuszczach warto łączyć warzywa – w postaci surówek czy sałatek z kilkom kroplami oliwy z oliwek, tak by ułatwić ich przyswajanie. Przy omawianiu tzw. zdrowych produktów, z uwagi na ogromną zawartość cukru, kontrowersyjnym tematem są gotowe soki owocowe lub warzywne. Niezależnie od informacji zawartych na opakowaniu dotyczących braku dodatku cukru czy tez obniżonej jego zawartości, warto zainwestować w sokowirówkę i świeże soki przygotowywać samodzielnie. Jeżeli jednak trudno jest wyeliminować z diety gotowe, ‘kartonikowe’ soki ograniczmy ich spożywanie na rzecz chociażby wody mineralnej. Z popularnych warzyw najcenniejszym okazuje się brokuł jako znakomite źródło błonnika, beta karotenu, witaminy C oraz substancji przeciwrakowych. Bogaty w likopen pomidor oraz marchew powinny być również regularnymi składnikami menu. Rozpuszczalne w tłuszczach witaminy wymagają odpowiedniego dodatku. Najlepszym jest oliwa z oliwek będąca zarówno źródłem energii, witaminy E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych obniżających poziom cholesterolu.

Białka są fundamentem diety. Zarówno zwierzęce jak i roślinne powinny być regularne spożywane. Są niezastąpionym źródłem energii i budulcem wszystkich najważniejszych procesów fizjologicznych. Warto jednak ograniczyć spożycie mięs tłustych, na rzecz np. ryb a wybrane potrawy przygotowywać z jak najmniejszym dodatkiem tłuszczu oraz bez procesu smażenia.

Cztery zasady do zapamiętania

Sztuka dobrego jedzenia to przestrzeganie czterech najistotniejszych zasad zdrowej i prawidłowo zbilansowanej diety, którymi są: 

  1. Regularność – posiłków, aktywności i odpoczynku
  2. Rozmaitość: diety, menu i składników
  3. Unikanie: produktów przetworzonych, słodyczy, fast foodów i tłuszczy
  4. Aktywność: fizyczna i umysłowa

Podstawą sukcesu sztuki dobrego jedzenia jest….decyzja o zmianie nawyków dietetycznych i konsekwencja. Być może zbliżający się nowy rok będzie dobrym momentem, by podjąć taka decyzję.