Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Uważaj, co udostępniasz!

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

Pamiętacie ze swojego dzieciństwa tzw. “łańcuszki szczęścia”? Były to obietnice wielkiego szczęścia i pomyślności, które spłyną na was, jeśli w ciągu kilku dni skopiujecie i wyślecie je do kilku kolejnych osób, oraz przerażające opowieści, co może się stać, jeśli tego nie zrobicie;  starannie przepisane na kartkach pocztowych drobnym pismem naiwnej starszej pani lub przestraszonej nastolatki; często zawierające odniesienia modlitewne.

Pierwsze “łańcuszki szczęścia” datuje się na koniec XIX wieku i powstały w Stanach Zjednoczonych jako sposób zbierania datków na rozmaite cele. Każdy adresat miał wpłacić niewielką kwotę i przekazać prośbę 3 lub 4 swoim znajomym. Szybko stało się to niezwykle popularną metodą zbierania funduszy na przeróżne mniej lub bardziej szczytne cele, przy okazji często paraliżując niewielkie urzędy pocztowe. Wkrótce ktoś zauważył w łańcuszkach potencjał zarobkowy: “Wyślij dolara pierwszej osobie z listy i kopiując list usuń ją z listy, a na końcu dopisz siebie - za kilka tygodni będziesz bogaty!”. Oczywiście taka piramida przynosiła realny zysk tylko kilku pierwszym przesyłaczom, co nie przeszkodziło jej zyskać takiej popularności, że w 1899 roku została oficjalnie zabroniona przez amerykański Urząd Pocztowy.

Mimo że od tamtego czasu minęło ponad 100 lat, łańcuszki mają się świetnie. Z radością przyjęły wynalezienie kserokopiarek (usunęły konieczność żmudnego przepisywania), internetu (nie trzeba kupować znaczka pocztowego) i mediów społecznościowych (teraz nawet nie trzeba się zastanawiać, komu wysłać). Dziś kliknięcie “udostępnij” kosztuje nas tylko ułamek sekundy naszego czasu, więc często udostępniamy… choć nie powinniśmy.

Zanim zaspamujesz swoich znajomych kolejnym rozpaczliwym apelem o pomoc, sprawdź, czy ma to sens i czy nie jesteś właśnie wykorzystywana.

Scamerzy bazują na dwóch odwiecznych ludzkich słabościach - wrażliwości i chciwości. Do pierwszej odwołują się wzruszającymi historiami, ilustrowanymi dramatycznymi zdjęciami (zdjęcia te często pobierają ze stron np. szpitali czy gazet, bez wiedzy i zgody przedstawionych na nich osób). Do drugiej - ogłaszając konkursy z niewiarygodnie atrakcyjnymi nagrodami (np. głośna akcja “otrzymaliśmy 500 najnowszych telefonów, które z braku folii zabezpieczającej ekran nie mogą być wystawione do sprzedaży...”). W obu przypadkach oszuści domagają się polubienia i udostępnienia zdjęcia, tym samym budując sobie bazę fanów, którą - wprawdzie wbrew regulaminom większości serwisów, ale nadal z niezłym zyskiem - można sprzedać na czarnym rynku. Naszą nieufność powinny wzbudzić:

 

  • sformułowania takie jak “Facebook płaci 1$ za każde kliknięcie Lubię To”,
  • brak konkretnych danych, nazw miejscowości, dat, które pozwoliłyby zweryfikować historię,
  • absurdalnie wysoka wartość nagród w konkursie.

Jeśli zidentyfikujemy wiadomość jako oszukańczą, warto poinformować o tym osobę, od której ją otrzymaliśmy.

 

Wiele krążących po sieci szokujących materiałów jest po prostu nieprawdziwych - czy to dla żartu, czy w ramach jakichś porachunków między zainteresowanymi. Przykładem może być kwestia “kociaków bonsai” z 2000 roku. Tysiące osób dało się zwieść fachowo przygotowanym fotomontażom, przedstawiającym kocięta zamknięte w słoikach i butelkach - powstały liczne petycje i zgłoszenia okrucieństwa wobec zwierząt, zbulwersowani internauci powiadamiali o nich znajomych… a cała sprawa okazała się mistyfikacją. Kilka miesięcy temu można też było natknąć się w polskim internecie na list gończy za pedofilem. Osoba przedstawiona na zdjęciu i wymieniona z nazwiska istotnie była w owym czasie poszukiwana przez Policję, ale… za pospolitą kradzież. 

Oczywiście pośród potoku informacji wylewającego się z mediów społecznościowych są również zupełnie szczere i prawdziwe prośby o pomoc i konkursy. Udostępniając je dalej, dobrze jest jednak zwrócić uwagę, czy np. nadal są aktualne. Często np. zdjęcie zagubionego psa krąży po internecie wiele dni po jego powrocie do domu. Nie ma też potrzeby, żeby do poszukiwań zostawionej w autobusie torebki włączać znajomych z drugiego końca kraju.

Na koniec pamiętajcie, aby artykuł ten skopiować i wysłać do co najmniej czterech osób. Jadwiga R. z Krakowa nie wysłała i następnego dnia uciekł jej autobus. Marian P. z Sandomierza wysłał i wkrótce trafił “trójkę” w totolotka… ;)