Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Wskocz na deskę

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

Nadeszły upragnione wakacje. Każdy z utęsknieniem czeka na choćby kilka dni odpoczynku od codziennych obowiązków. Istnieje ogromna pokusa, aby w tym czasie oddać się słodkiemu lenistwu. Jednak warto też zadbać odrobinę o własną kondycję i nie zamienić fotela przed komputerem na plażowy leżak. W końcu tyle się mówi o szkodliwości siedzącego trybu życia... Zwłaszcza, że możliwości aktywnego wypoczynku jest naprawdę mnóstwo. Co roku powstają nowe dyscypliny sportu, wiele z nich jest dostępnych dla amatorów. Dlaczego więc nie spróbować swoich sił w czymś, czego na co dzień nie mamy? Jeśli wypoczywasz gdzieś nad wodą, prawdopodobnie możesz skorzystać z ciekawej oferty rekreacyjnej. Nie ma co ograniczać się do standardowej łódki czy roweru wodnego, pływanie na różnego rodzaju deskach, może sprawić nie tylko dużo frajdy, ale także dostarczyć solidną dawkę adrenaliny.

Wspólnym mianownikiem sportów z wykorzystaniem deski jest konieczne do ich uprawiania wyczucie równowagi. Jeśli masz za sobą doświadczenia z deskorolką czy snowboardem, na pewno łatwiej będzie Ci zacząć. Nie mają się jednak co martwić osoby, które nigdy nie miały do czynienia z deskami, wszystkiego da się nauczyć. Pewnie na początku zaliczą trochę więcej wywrotek, ale po kilku dniach powinno już być znacznie lepiej. 

Klasyczny windsurfing zyskuje coraz więcej kuzynów. Zmienia się kształt deski i sposób jej prowadzenia po wodzie, a standardowy żagiel zastępowany jest rozmaitymi pędnikami. Przyjrzyjmy się kilku nowym i mniej znanym dyscyplinom.

Kitesurfing

Połączenie wręcz bajkowe, kiter żeglujący po wodzie ciągnięty jest przez specjalny latawiec. Cóż może być piękniejszego niż połączenie pływania z lataniem? Poza umiejętnością utrzymania się na desce, koniecznie trzeba nauczyć się sterowania latawcem (co przydaje się także na lądzie). Żeglarz połączony jest z latawcem za pomocą baru, czyli kilku linek i drążka do utrzymania latawca, które najczęściej mocowane są uprzężą w talii kitera. Jeśli chodzi o deski, to przede wszystkim różnią się tym, czy posiadają paski przytrzymujące stopy, czy nie. Początkujący zwykle zaczynają na deskach z paskami, a potem wybierają sobie ulubiony sprzęt. 

Kitesurfing jest sportem dość bezpiecznym, szkółki zapewniają, że po ok. 10-godzinnym szkoleniu otrzymuje się  międzynarodową licencję uprawniającą do samodzielnego wypożyczania i wykorzystywania sprzętu na całym świecie. Na kursie IKO 1+2, czyli w kitesurfingowym przedszkolu adepci poznają teorię, a potem uczą się sterowania małym latawcem na lądzie oraz dużym w wodzie, za to bez deski, następnie zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa i samoratownictwa, żeby na koniec kursu postawić swoje pierwsze kroki w wodzie z dużym latawcem. Ćwiczą tak długo aż osiągną wprawę w halsowaniu (pływaniu na desce prawo/lewo). 

Kitesurfing może być uprawiany przez dzieci, mniej więcej od 7-8 roku życia, górnych ograniczeń wiekowych brak. Nie jest też wymagana jakaś szczególna sprawność fizyczna, czy siła. Wystarczą dobre chęci i odrobina samozaparcia. Do uprawiania kitesurfingu niezbędny jest wiatr, powinien wiać przynajmniej z prędkością 10 węzłów (co odpowiada mniej więcej 4 w skali Beauforta), w przeciwnym razie deska wraz z kiterem zacznie tonąć. W Polsce najlepsze warunki do uprawiania tej dyscypliny występują na Helu, zresztą jest to jedno z lepszych miejsc w Europie. 

Wakeboarding

Ciekawa dyscyplina, której historia sięga 1985r, a powstała z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu. W tym przypadku rider stoi na symetrycznej desce z wiązaniami i trzyma się liny zaczepionej do łodzi lub wyciągu. Jeśli wykorzystuje się łódź, to cała zabawa musi odbywać się raczej na głębokiej wodzie, dlatego każdy wakeboarder powinien umieć pływać. Początkowo, z racji konstrukcji deski, była to dyscyplina zarezerwowana dla najsilniejszych surferów, obecnie, dzięki wielu innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym (deska jest szersza, ma podniesione końce, jest lekka i bardziej wyporna), stała się dostępna także dla amatorów. Wyciągi do wakeboardingu znajdują się zarówno na niektórych mazurskich jeziorach (okolice Augustowa czy Giżycka), jak też na sztucznie zbudowanych akwenach w pobliżu Warszawy czy na Śląsku. Wakeparki buduje się na wzór skateparków, uwzględniając oczywiście specyfikę dyscypliny, aby umożliwiać wykonywanie różnorodnych tricków, a także przeprowadzanie zawodów. Jednak także początkujący będą się tam dobrze czuć, gdyż pod okiem wykwalifikowanych instruktorów szybciej "złapią" podstawy, które pozwolą prawdziwie cieszyć się prędkością i rozbryzgującą się wokół wodą.

 

Skimboarding

To sport wodny, który polega na ślizganiu się na desce po fali lub na płytkiej warstwie wody. W Polsce pojawił się w 2003 roku i od tego czasu jego popularność wciąż rośnie. Wykorzystywana tutaj deska jest mniejsza i cieńsza od surfingowej, gdyż nie wymaga tak dużej wyporności. Najprzyjemniej jest ćwiczyć nad morzem, Dębki przyciągają skimboarderów z całej Polski z racji najszerszej i płaskiej plaży oraz łagodnego zejścia do wody. Można jednak próbować swych sił na sztucznych torach, których z roku na rok w różnych miejscach kraju powstaje coraz więcej. Skimboarding nie jest zależny od wiatru, co daje mu sporą przewagę nad np. windsurfingiem czy kitesurfingiem.

Na czym to polega? Skimboarder stoi przy brzegu czekając na falę, a deskę trzyma w rękach. Gdy odpowiednia fala się zbliża, deskę trzeba rzucić do wody, a następnie na nią wskoczyć i ślizgać się, starając się jak najdłużej utrzymać. Wiele tricków, które można wykonać na skimboardzie przypomina te znane deskorolkowcom. Jednak zanim zacznie się trenować tricki, trzeba nauczyć się utrzymywania równowagi na desce, a to wcale nie jest takie proste, gdyż w wodzie z łatwością wyślizguje się ona spod nóg (nie ma tutaj żadnych pasków utrzymujących stopy), co zwykle kończy się upadkiem. Nie ma się jednak co zrażać, bo gdy w końcu się uda, to ślizganie się wzdłuż brzegu jest niezwykle przyjemne i efektowne.

Spędzasz urlop nad wodą, a może masz tylko wolny weekend na wypad za miasto, warto próbować nowości. Początki zwykle nie należą do najprzyjemniejszych, ale po kilku próbach można już poczuć smak przygody. Wybieraj sporty wodne, jeśli chcesz poczuć orzeźwienie, a nudzi Cię zwykłe pływanie. Opcji jest naprawdę wiele: stary dobry windsurfing czy jego młodsi kuzyni: kitesurfing, wakeboarding lub skimboarding, są jeszcze inne, które u nas dopiero raczkują: flowboarding (tricki wykonuje się stojąc na desce na sztucznej fali) czy bodyboarding (tutaj na desce się leży lub klęczy) - spróbuj, wakacje to naprawdę najlepszy czas na wodne szaleństwa.