Zaloguj się przez Facebook
  • Jesienny ruch to zdrowie
  • Zumba - radość ćwiczenia
  • Ćwiczenia - recepta na zdrowie i piękny wygląd
  • Zumba - radość ćwiczenia

Zachować smak lata

w kategorii: Styl życia

Dobre maniery przy stole

Domowe przetwory często wspominamy jako smak dzieciństwa. Komu w dzisiejszych czasach chciałoby się stać godzinami przy garach, myć, obierać, siekać, przecierać, pasteryzować? W sklepach można kupić praktycznie wszystko gotowe, a płacąc odpowiednio dużo, można liczyć nawet na towar dobrej jakości. Co więcej zimowe zapasy nie zajmują miejsca w spiżarni, tylko kupuje się na bieżąco to, co właśnie jest potrzebne. A jednak domowe dżemiki, ogóreczki kiszone czy kompoty wciąż przyciągają, zaś slogany typu: "jak u mamy" czy "polecane przez babcię" działają na konsumentów jak magnes.

Wbrew pozorom własnoręczne przygotowanie owocowo-warzywnych przetworów wcale nie musi być bardzo pracochłonne. Nikt nie każe nam przecież robić smakołyków w hurtowych ilościach, nie musi nam też wystarczyć własnych słoików na całą zimę. Chodzi raczej o ten powiew tradycji w kuchni, o to, żeby od czasu do czasu można było zjeść coś nie wytwarzanego przemysłowo, tylko we własnej kuchni. Choćby kilka słoiczków czy buteleczek już potrafi stworzyć prawdziwie ciepły, domowy klimat. Oczywiście są jeszcze pasjonaci, którzy nie zhańbią się jedzeniem kupnego przecieru pomidorowego i jeśli tylko mają odpowiednio dużo czasu oraz pojemną spiżarnię, to niech gotują. Większość z nas musi się jednak obejść bez takiego luksusu.

A co warto zamknąć w słoiczkach? Wybór jest naprawdę trudny, a to ze względu na niebywałą obfitość rozmaitych odmian i gatunków warzyw oraz owoców, które latem można kupić na targu. Problem jest mniejszy, gdy mamy własny ogród, a w nim np. jabłoń czy śliwę, które wyjątkowo obrodziły - wtedy należy przerobić te produkty, które mamy. Jeżeli zaś mamy możliwość wyboru, warto zdecydować się na zrobienie po kilka słoiczków z różnych owoców czy warzyw, najlepiej takich, których zwykle i tak dużo kupujemy. Niesłabnącą popularnością cieszą się dżemy: truskawkowy, wiśniowy czy morelowy oraz powidła śliwkowe i musy jabłkowe. Lubisz takie słodkie smarowidła do kanapek, a może wykorzystujesz je do ciasta? Zrób sobie własne, po pierwsze będziesz mieć pewność, co tak naprawdę siedzi pod nakrętką i ile wsypałeś tam cukru, po drugie możesz odważyć się na eksperymenty i stworzyć własne kompozycje mieszając różne gatunki owoców lub dodając ulubione przyprawy. Co powiesz np. na konfiturę z białych winogron z mielonymi goździkami i słodkim wermutem albo powidła śliwkowe z czekoladą czy dżem morelowo-limonkowy z nutą lawendy? Takie cuda można kupić tylko w ekskluzywnych delikatesach albo dostać od kogoś w prezencie. Jeśli nie chcesz wydawać majątku, warto zrobić je samemu, w szczycie sezonu, gdy produkty są najtańsze. 

Na co koniecznie należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem "słoikowania"? Niektórym wydaje się, że skoro owoc czy warzywo nie wygląda już zbyt atrakcyjnie, z jednej strony zaczyna się już psuć, a z drugiej jest niezbyt jędrne, to należy je przerobić właśnie na zimowe przetwory. Nic bardziej mylnego, nawet niewielka ilość zepsutych produktów może spowodować, że cały słoik (albo cała ich partia) ulegnie fermentacji i będzie nadawał się tylko do wyrzucenia. Nie ma więc co "oszukiwać" na jakości surowca. To, że owoce w trakcie gotowania i tak całkiem się rozpadną, nie oznacza, że możemy wrzucić do garnka byle co. Wybierajmy tylko zdrowe, dojrzałe (ale nie przejrzałe) owoce i warzywa, a wtedy możemy liczyć na niezapomniane wrażenia smakowe zimą. Trzeba też zwrócić uwagę na słoiki, butelki i ich nakrętki, wyszczerbione szkło czy zdeformowane przykrywki nie zamkną się dobrze i do pracowicie przygotowanych przetworów dostanie się powietrze, które spowoduje zepsucie się zapasów. Dobrym zwyczajem z punktu widzenia ekologii jest używanie starych (ale w dobrym stanie) słoików, natomiast nakrętki warto kupować co roku nowe. Przed wlaniem gotowych przetworów do naczyń, należy je koniecznie dobrze umyć oraz wygotować (chodzi o pozbycie się wszelkich drobnoustrojów). Jeśli słoików będzie dużo to zamiast gotowania można je wstawić na kilkanaście minut do nagrzanego piekarnika. 

Dlaczego domowe przetwory nie psują się, mimo braku sztucznych konserwantów, tak chętnie dodawanych w przemysłowej produkcji? W naturze istnieje szereg substancji, które mają naturalnie konserwujące działanie. Do słoików przygotowywanych w domu najczęściej sypiemy spore ilości cukru lub soli, wlewamy ocet lub po prostu poddajemy je pasteryzacji. Gdy gotujemy dla siebie i mamy wystarczająco dużo czasu, możemy spokojnie czekać aż naturalne procesy będą przebiegać w swoim rytmie i żadne szczególne dodatki nie będą potrzebne. W zakładach przetwórstwa już pierwotny surowiec jest zwykle gorszej jakości niż ten, którego użyjemy w domu. Nie ma technicznych możliwości obejrzenia każdego owocu, więc z pewnością trafiają się też podpsute czy robaczywe sztuki. Ponadto nie wszystkie owoce są przerabiane na bieżąco, duża ich ilość, która trafia tam zaraz po zbiorach, zostaje zamrożona bądź w całości, bądź po wstępnej obróbce, zaś ostatecznie trafia do słoików jako gotowy produkt po kilku miesiącach. Z tych właśnie względów konieczne okazuje się dodawanie konserwantów, które chronią przed zepsuciem, zagęstników i wypełniaczy, które zmieniają konsystencję oraz aromatów i barwników, aby towar był atrakcyjniejszy dla konsumentów. Szykując dżemik w domu nie musimy uciekać się do tych wszystkich sztuczek, bo używamy zdrowych, dojrzałych i pachnących warzyw i owoców, a ich kolor jest po prostu naturalny - nawet jeśli odbiega od tego, który pokazuje się w reklamach.

Wraz z trendem slowlife i slowfood moda na przygotowywanie domowych przetworów powraca. Oczywiście, względy ekonomiczne również odgrywają tu pewną rolę, ale przede wszystkim jest bardzo dobrze widziane, gdy gospodarz częstuje gości czymś własnoręcznie zrobionym. Na przyjęciach towarzyskich rozmowy o jedzeniu często stają się jednym z głównych tematów. Wpisując się w ten nurt, warto samemu zamknąć odrobinę smaków lata w słoiczku i delektować się nimi, kiedy tylko dusza zapragnie.