Zaloguj się przez Facebook
  • Piękne usta - zwierciadło dobrego nastroju
  • Sekret młodości
  • Czym jest medycyna estetyczna?
  • Dlaczego nie należy się bać zabiegów medycyny estetycznej?

Botoks – obalamy mity!

w kategorii: Uroda

Jak wyszczuplić talię

Co to jest toksyna botulinowa?

Jest to z pewnością podstawowy element profilaktyki antystarzeniowej i złoty standard w likwidacji zmarszczek mimicznych. Pozwala uzyskać zrelaksowany, odświeżony, często łagodniejszy wygląd twarzy. Najczęściej usuwane są zmarszczki na czole ( poziome lub między brwiami) oraz promieniste wokół oczu ( „kurze łapki”). Jest to doskonale przebadany lek, który w medycynie funkcjonuje od ponad 30 lat. Ale ciągle budzi kontrowersje, a czasem nawet obawę. Spróbujemy je obalić!

1.Toksyna botulinowa zamraża twarz, powodując efekt maski.

Pozbawiona mimiki, sztuczna twarz Nikole Kidman jest ikoną przeciwniczek zabiegu. I słusznie. Może zniechęcić do wizyty u lekarza medycyny estetycznej. Tylko, że oprócz aktorki z zabiegu toksyny botulinowej rocznie w Stanach Zjednoczonych korzysta ponad 2,5 miliona kobiet! I ta liczba rośnie z roku na rok – a chyba żadna z kobiet nie chciałaby się świadomie oszpecić? „Zamrożona” twarz to wynik błędu lekarskiego, niedopuszczalnego w praktyce cenionych specjalistów. Podanie zbyt dużo, w nieodpowiednie miejsca, często bez wystarczającej wiedzy i doświadczenia… Właściwie wykonany zabieg u znajomych powinien sprowokować komentarz: świetnie wyglądasz – wróciłaś z urlopu?

2. Jestem zdecydowanie za młoda na zabieg!

Błąd. Kwalifikacja na zabieg, odbywa się w oparci o mimikę pacjenta, a nie jego wiek! Nadmierny ruch mięśni mimicznych może występować już u 20- i 30- kilkulatków. Dlatego, aby zapobiec powstaniu zmarszczek statycznych, które utrwalą się na skórze, warto zdecydować się zabieg z toksyną botulinową. Bo na utrwaloną zmarszczkę potrzebny będzie dodatkowo kwas hialuronowy, służący do jej wypełnienia. Czyli im później, tym trudniej i… drożej 

3. Gdy botoks przestaje działać, skóra wygląda gorzej. 

Toksyna botulinowa nie działa na skórę, lecz na mięśnie i to te pracujące zbyt intensywnie. W efekcie skóra odpoczywa, a zmarszczki się wygładzają. Średnio po 4-6 miesiącach działanie toksyny ustępuje i stopniowo mięśnie wracają do pracy. U części pacjentów obserwuje się, że mięśnie odzwyczaiły się od intensywnej pracy i nadmierna mimika już nie wróci. W drugiej grupie nastąpi powrót do mimiki, ale do tego czasu skóra jest na urlopie! Więc o ten okres jesteś do przodu Oczywiście pamiętać należy, że zabieg nie leczy skóry – jeżeli jest ona wiotka, przesuszona i cienka – należy pomyśleć o jej wzmocnieniu kwasem hialuronowym czy osoczem bogatopłytkowym. I jeszcze jedno: skóra, podobnie jak my….starzeje się.

4. Toksyna botulinowa pompuje policzki i usta?

Jest to jedna z najstarszych obaw to dotyczących toksyny, i aż dziw bierze, że do dziś nie straciła na wartości! Dostępność wiedzy na temat medycyny estetycznej jest szeroka- od internetu, poprzez czasopisma kobiece, na programach telewizyjnych skończywszy. Toksyna botulinowa nie nadaje żadnej objętości! Nie jest wykorzystywana do modelowania policzków czy ust. To rezultat podania kwasu hialuronowego – najczęściej zbyt dużej ilości w jeden obszar. 

5. Toksyna botulinowa służy wyłącznie wygładzeniu zmarszczek.

Zastosowanie toksyny botulinowej w walce ze zmarszczkami mimicznymi to tylko niewielki zakres jej wykorzystania. Najczęściej stosowana jest przez neurologów, okulistów czy pediatrów w leczeniu: kurczowych kręczy szyi, ognisk przykurczowych ( spastyczności mięśni po urazach, udarach mózgu czy u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym ), kurczu powiek, migren czy nietrzymania moczu. Jest też jedną z najbezpieczniejszych i skutecznych metod do tymczasowej likwidacji nadmiernego pocenia się: pach, stóp oraz dłoni.