Zaloguj się przez Facebook
  • Piękne usta - zwierciadło dobrego nastroju
  • Sekret młodości
  • Czym jest medycyna estetyczna?
  • Dlaczego nie należy się bać zabiegów medycyny estetycznej?

Dobierz kwas do swojej skóry

w kategorii: Uroda

Jak wyszczuplić talię

Ciężko znaleźć osobę, która jest w pełni zadowolona z wyglądu swojej skóry. Nawet jeśli nie są to poważne mankamenty, potrafią popsuć samoocenę. Czasami makijaż to za mało i jego efekty nie są zadowalające, ale mamy do dyspozycji szereg bezpiecznych zabiegów medycyny estetycznej, które bez interwencji chirurgicznej potrafią ująć nam lat i przywrócić skórze prawdziwy blask. 

Jednym z takich zabiegów jest peeling chemiczny wykonywany przy użyciu rozmaitych kwasów. W zależności od konkretnej substancji czynnej i jej stężenia zabieg przeprowadza się w gabinecie kosmetycznym (stężenie kwasów do 40%) lub lekarskim (większe stężenia, do 50-60%), a efekty, które się uzyskuje, są naprawdę imponujące. Można rozjaśnić przebarwienia, zmniejszyć głębokość zmarszczek, nawilżyć i ujędrnić skórę twarzy, złagodzić zmiany trądzikowe, zwęzić pory i wyregulować wydzielanie sebum. Aby uzyskać pożądane rezultaty, trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość. W zależności od głębokości złuszczania, skóra odbudowuje się nawet do 3-4 tygodni. Pierwsze zmiany można zauważyć już po pierwszym zabiegu, jednak nieraz trzeba wykonać całą ich serię (nawet 5-6).

Skóra trądzikowa

Jeśli wciąż walczysz z trądzikiem lub zostały Ci po nim ślady z okresu dojrzewania w postaci blizn i nierówności, tzw. "dziobów", to chemabrazja jest właśnie dla Ciebie. Najczęściej stosuje się kwas salicylowy (z grupy BHA, czyli beta-hydroksykwasów), który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Rozpuszcza on także tłuszcze, oczyszczając pory i mieszki włosowe. W przypadku nadwrażliwości bądź alergii na salicylany, można także zastosować kwas pirogronowy (z grupy alfa-ketonokwasów), jest on delikatniejszy od tradycyjnego - salicylowego, dzięki czemu można go używać również w aktywnej fazie trądziku pospolitego oraz u osób borykających się z trądzikiem różowatym.

Skóra wrażliwa

Większość kwasów jest zbyt silna, aby stosować je przy wrażliwej cerze, istnieje jednak kwas migdałowy, uzyskiwany z gorzkich migdałów, który jako jedyny nie drażni skóry i nie powoduje nadwrażliwości na światło słoneczne. Zabiegi z jego użyciem można zatem wykonywać o każdej porze roku, nawet latem, po opalaniu. Kwas migdałowy ma działanie odmładzające i rozjaśniające oraz doskonale nawilża suchą skórę.

Skóra naczynkowa

Przy kruchych, pękających naczynkach należy ostrożnie podchodzić do peelingu chemicznego, aby nie zaognić zmian rumieniowych i dodatkowo nie podrażniać. Kwas azelainowy doskonale nadaje się do cery z takimi problemami, gdyż pozwala obkurczyć naczynia włosowate, zmniejsza rumień i leczy trądzik różowaty. Ma doskonałe działanie przeciwprzebarwieniowe, dzięki niemu można pozbyć się przebarwień pozapalnych, urazowych, oparzeniowych czy posłonecznych.

Skóra dojrzała

Wszystkie peelingi chemiczne służą do odmładzania skóry twarzy - to ich główne zadanie. Jednak są takie, które robią to lepiej niż inne, dlatego warto by panie w dojrzałym wieku sięgały właśnie po nie. Mowa tu o kwasie glikolowym i ferulowym.  Kwas glikolowy pozyskuje się z trzciny cukrowej, ma najmniejszą cząsteczkę ze wszystkich stosowanych w chemabrazji, dzięki czemu może najgłębiej wnikać w strukturę skóry. Działa bardzo silnie złuszczająco, co wydatnie spłyca istniejące zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Ponieważ pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, to doskonale ujędrnia i wygładza skórę. Kwas ferulowy, naturalnie występujący w zbożach, nie jest zbyt drażniący, a świetnie działa na przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Co więcej dzięki niemu rysy twarzy złagodnieją, zwiększy się gęstość skóry i jej napięcie. 

S.O.S. dla skóry

Kwasem o najsilniejszym działaniu jest kwas fenolowy. Peeling z jego zawartością ma tak mocno złuszczające właściwości, że sięga głęboko do skóry właściwej. Radzi sobie zatem ze wszelkimi zmarszczkami, przebarwieniami, utratą jędrności i bliznami. Jednak ma tak bardzo drażniące działanie i nieraz powoduje na tyle silne powikłania, że UWAGA! - nie powinno się go przeprowadzać więcej niż raz w życiu.

Przed wykonaniem każdego peelingu, skórę dobrze jest przygotować stosując odpowiednio wcześniej (przez 2-3 tygodnie) kremy drogeryjne zawierające AHA (alfa-hydroksykwasy) w stężeniu 8-10%. Ich aplikacja zapewni obniżenie pH skóry, dzięki czemu docelowy peeling będzie skuteczniejszy.