Zaloguj się przez Facebook
  • Piękne usta - zwierciadło dobrego nastroju
  • Sekret młodości
  • Czym jest medycyna estetyczna?
  • Dlaczego nie należy się bać zabiegów medycyny estetycznej?

Keratynkę raz, proszę

w kategorii: Uroda

Jak wyszczuplić talię

Czym dawniej zajmował się fryzjer? Oczywiście - obcinał włosy. Co robi dziś? Koloryzuje, prostuje, skręca, przedłuża, zagęszcza... Samo obcinanie, w nawale innej pracy, zajmuje mu stosunkowo niewiele czasu. A po co to wszystko? Aby zadowolić kobiecą przewrotność. Ileż jest bowiem  pań, które mając piękne falowane blond włosy, tylko marzy o idealnie gładkiej, kruczoczarnej fryzurze. Zaś właścicielki przylizanego pazia, pragną większej objętości i seksownych sprężynek. Fryzjerzy więc wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom i oferują coraz to nowe zabiegi. 

Keratynowe prostowanie włosów to alternatywa dla, już tradycyjnych, prostownic. W porównaniu do nich zapewnia bowiem długotrwałe działanie: w zależności od typu włosów i użytych preparatów od miesiąca nawet do pół roku. A jak działa? Zniszczone, kruche włosy, pozbawione blasku, obciążone częstą koloryzacją lub innymi chemicznymi zabiegami charakteryzują się wyraźnymi ubytkami w swojej strukturze. W czasie zabiegu keratynowego najpierw włosy intensywnie się oczyszcza, doprowadzając do tego, by wszystkie łuski jak najszerzej się otworzyły, a następnie zawarta w preparacie keratyna dociera do wnętrza włosa i pod wpływem wysokiej temperatury (prostownicy) wbudowuje się w strukturę włosa, czyli uzupełnia ubytki, następnie łuski włosa starannie się domyka. 

Aby zabieg przyniósł oczekiwane efekty musi zostać wykonany przez fachowca. W tym przypadku domowe eksperymenty mogą nam tylko zaszkodzić. Na rynku istnieje wiele preparatów keratynowych przeznaczonych do wygładzania i prostowania włosów. Część z nich zawiera jednak formaldehyd (a w zasadzie jego wodny nasycony roztwór - formalinę) - konserwant keratyny (białka), który uznaje się za szkodliwy i rakotwórczy, jego stężenie w oficjalnie dopuszczonych do obrotu produktach nie może przekraczać 0,2%. Jednak nawet taka ilość sprawia, że zabiegowi towarzyszy nieprzyjemny zapach (dla niektórych wręcz drażniący czy duszący). Konieczne jest więc wykonywanie go w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a zakładanie maseczek, zarówno przez fryzjera jak i klienta nie jest żadnym dziwactwem, a raczej koniecznością. Można oczywiście szukać salonów, w których używa się produktów bez formaldehydu (choć niektórzy twierdzą, że takich nie ma). W tym przypadku efekt zwykle jest jednak słabszy i sprowadza się raczej do wygładzenia niż wyprostowania włosów. 

Przy zastosowaniu keratyny, aby rezultaty były trwałe, trzeba stosować się do wielu zaleceń. Włosów nie można farbować na dwa tygodnie przed, ani dwa tygodnie po zabiegu, gdyż keratyna wypycha pigment zawarty w produkcie do koloryzacji i zmienia odcień włosów. Nie wolno ich obcinać bezpośrednio przed zabiegiem, ani zbyt szybko po nim. Włosy należy myć specjalnymi szamponami, nie zawierającymi soli SLS, aby nie wypłukać keratyny oraz stosować odżywki również zawierające keratynę, ale koniecznie bez silikonów. Jeśli zależy nam na naprawdę prostych włosach, to nie należy ich wiązać ani nawet zakładać za uszy, bo mogą się połamać; powinny swobodnie zwisać pod swoim ciężarem. Po nocy może się przydać delikatne dodatkowe użycie prostownicy (ustawionej na niezbyt wysoką temperaturę).

Zdarzają się jednak osoby niezadowolone z efektów zabiegu keratynowego. Najczęściej panie skarżą się na znacznie krótszą niż obiecywana trwałość (co zwykle tłumaczone jest nieumiejętną pielęgnacją po zabiegu, w warunkach domowych). Czasami też włosy nie wyglądają tak, jak się spodziewaliśmy, są np. gładsze, ale wciąż się skręcają i nie dają się ułożyć. Wszystko zależy od tego w jakim stanie znajdowały się przed zabiegiem, w zasadzie mówi się, że im bardziej były zniszczone, tym efekt będzie wyraźniejszy. Rzadko zdarza się, że włosy wypadają garściami, stają się niezwykle wrażliwe, łamią się, wręcz kruszą - najczęściej jest to spowodowane przez nieprofesjonane przeprowadzenie zabiegu, przy użyciu nieodpowiednich preparatów oraz ich zbyt długie pozostawienie na włosach. 

Podsumowując, jeśli marzysz o jedwabistych, prostych włosach, to ten zabieg pozwoli Ci zrealizować twoje pragnienia. Jednak, jak zawsze, należy mieć świadomość, że - jak każda chemiczna ingerencja - nie jest on obojętny dla zdrowia. Jeśli jednak czasami decydujesz się na koloryzację, ondulację, chodzisz do solarium albo wstrzykujesz sobie botoks, to ten zabieg nie jest od nich bardziej szkodliwy. Należy liczyć się z kosztem  ok. 400-800 PLN (w zależności od długości i gęstości włosów), mieć wolne jakieś 2,5-3 godziny i można cieszyć się włosami w prawdziwie brazylijskim typie.