Zaloguj się przez Facebook
  • Piękne usta - zwierciadło dobrego nastroju
  • Sekret młodości
  • Czym jest medycyna estetyczna?
  • Dlaczego nie należy się bać zabiegów medycyny estetycznej?

Sposoby na blizny i przebarwienia

w kategorii: Uroda

Jak wyszczuplić talię

Czasem mimo odpowiedniego leczenia cery trądzikowej na twarzy bądź ramionach mogą zostać po krostkach ślady i ciemniejsze przebarwienia. Takie „pamiątki” z młodości często są oporne na działanie kremów wygładzających i rozjaśniających. Również poważniejsze blizny (np. pooperacyjne, po cesarskim cięciu, oparzeniu) nie znikną dzięki domowej pielęgnacji. Aby blizny były gładsze i mniej widoczne, konieczna jest pomoc profesjonalnych gabinetów kosmetycznych. Warto podjąć działania odpowiednio wcześnie, ponieważ świeża blizna łatwiej będzie poddawać się działaniu zabiegów, dzięki czemu efekt końcowy również będzie lepszy.

Na drobne blizny – pilling, złuszczanie kwasami

Przy niewielkich zmianach potrądzikowych nie potrzebne będą inwazyjne czy kosztowne zabiegi. Wystarczą pillingi i maski złuszczające, które zrewitalizują skórę i wyrównają jej koloryt. Skuteczne będą maski zawierające kwasy  (np. kwas salicylowy, kwas trójchlorooctowy), które stymulują produkcję kolagenu i przyspieszają odnowę naskórka, dzięki czemu skóra staje się gładsza. W salonach kosmetycznych dostępne są zabiegi o różnych stężeniach kwasu. Im niższe Ph stosowanego kwasu, tym jest on mocniejszy i bardziej ingeruje w skórę, mogąc wywoływać czasowe podrażnienia i zaczerwienienie. Przed pierwszym zabiegiem kosmetyczka bądź lekarz medycyny estetycznej przeanalizuje stan cery i dobierze do niej odpowiednie środki.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja jest bezpiecznym, nieinwazyjnym zabiegiem medycyny estetycznej, którego zasada działania jest zbliżona do peelingów i maseczek złuszczających. Polega ona na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka za pomocą strumienia mikrokryształków. Taki peeling nie jest agresywny, ale skutecznie poprawia funkcjonowanie skóry, wygładza jej niedoskonałości i przebarwienia, a ponadto działa stymulująco na produkcję kolagenu. Kilka zabiegów znacząco polepszy stan skóry i zniweluje zmiany potrądzikowe.

Mezoterapia

Innym sposobem, choć bardziej inwazyjnym, jest mezoterapia igłowa. Polega ona na wprowadzeniu do skóry za pomocą mikroiniekcji aktywnych składników (np. kwasu hialuronowego). Dzięki przeniknięciu przez warstwę naskórka działanie substancji odżywczych jest skuteczniejsze od tradycyjnie stosowanych kremów czy masek. Skóra po zabiegu jest wygładzona i odżywiona, zaś drobne zmiany trądzikowe – zniwelowane. Należy jednak pamiętać, że mezoterapia igłowa może wywoływać dyskomfort ze względu na nakłuwanie skóry, zaś po zabiegu pojawi się drobne zaczerwienienie i opuchlizna mogące utrzymywać się przez parę godzin.

Przy poważniejszych zmianach – laser

Zabiegi kosmetyczne czy kremy typu No-Scar będą pomocne jedynie przy niewielkich zmianach potrądzikowych. Głębsze zmiany (szczególnie blizny zanikowe) bądź blizny pooperacyjne lub powypadkowe wymagają bardziej inwazyjnych środków. Skuteczną metodą jest usuwanie blizn laserem frakcyjnym. Czas regeneracji skóry po zabiegu wynosi ok. 2-3 tygodnie, zaś pełna odbudowa następuje po 4 do 6 tygodniach. Zabieg jest powtarzany do uzyskania pożądanego efektu. Niestety, ze względu na czas rekonwalescencji i związany z tym dyskomfort (ból, zaczerwienienie skóry, strupki) stosowanie lasera frakcyjnego wymaga od pacjenta uzbrojenia się w cierpliwość.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Jest to dosyć nowa metoda walki z bliznami. Zabieg polega na nakłuwaniu za pomocą mikroigieł naskórka i przesyłaniu w głąb skóry impulsu elektrycznego stymulującego produkcję kolagenu. Radiofrekwencja jest mniej inwazyjna od lasera, bowiem czas rekonwalescencji (zanik zaczerwienienia i opuchnięcia) jest krótszy i trwa kilka dni.

Bez względu na wybór zabiegu warto podjąć kroki jak najwcześniej. Efekt końcowy naszego działania w dużym stopniu zależy od powierzchni blizny, jednak im szybciej uruchomimy procesy naprawcze zabliźnionej skóry, tym większe prawdopodobieństwo, że bliznę uda się w pełni usunąć.