Zaloguj się przez Facebook
  • Piękne usta - zwierciadło dobrego nastroju
  • Sekret młodości
  • Czym jest medycyna estetyczna?
  • Dlaczego nie należy się bać zabiegów medycyny estetycznej?

Terapia światłem LED

w kategorii: Uroda

Jak wyszczuplić talię

Fototerapia wykorzystuje terapeutyczną funkcję światła widzialnego, aby poprawić funkcjonowanie komórek skóry i przywrócić jej młodzieńczy wygląd. Jej stosowanie nie ogranicza się jedynie do korekcji defektów urody, ale także stosuje się ją w terapii wielu schorzeń dermatologicznych. Zabiegi należą do przyjemnych, można nimi obejmować duże powierzchnie ciała i świetnie sprawdzają się  jako terapia wspomagająca przy innych zabiegach medycyny estetycznej, jak peelingi chemiczne, mezoterapia, ultradźwięki czy laseroterapia. Co więcej istnieje bardzo mało przeciwwskazań do  jej stosowania i nie wywołuje ona  efektów ubocznych.

Jak to działa?

Energia świetlna pobudza światłoczułe receptory znajdujące się w mitochondriach komórkowych. Są to swego rodzaju generatory energii biologicznej. Dzięki ich pobudzeniu dochodzi do wzmożonego wytwarzania kolagenu i elastyny w fibroblastach. A to właśnie one są odpowiedzialne za młodzieńczy wygląd skóry, zmarszczki ulegają spłyceniu, a skóra odzyskuje elastyczność. W zależności od barwy światła, czyli innymi słowy od długości fali można osiągać różne efekty. 

Czerwone światło - wnika najgłębiej, pobudza krążenie krwi, zwiększa elastyczność skóry, poprawia jej koloryt, działa przeciwzmarszczkowo i opóźnia efekty starzenia.

Żółte światło - sprzyja gojeniu ran, przyspiesza proces odbudowy naskórka, redukując niepożądane blizny. Przydatne także przy problemach natury naczynkowej.

Zielone światło - poprawia cyrkulację krwi i zwiększa natlenienie tkanki, ma właściwości rozjaśniające, hamuje produkcję melaniny, skuteczne w redukcji plam barwnikowych.

Niebieskie światło -wnika najpłycej, leczy stany zapalne skóry i zapobiega ich nawrotom, zabija bakterie, stosuje się w leczeniu trądziku.

Lampy LEDowe stosowane podczas zabiegów łączą wszystkie rodzaje światła, dlatego pozwalają osiągnąć bardzo dobre efekty przy rozmaitych problemach skórnych. Zastosowanie luminoterapii jest szczególnie korzystne w przypadku występowania rozstępów (najlepiej świeżych, jeszcze ciemnych) i innych blizn, a także aby wyrównać powierzchnię skóry, gdy mamy do czynienia z cellulitem. Świetnie sprawdza się także w leczeniu trądziku pospolitego, różowatego oraz blizn powstałych w jego wyniku. Przeciwdziała starzeniu skóry, daje efekt ujędrnienia, poprawia fakturę, gęstość oraz koloryt, zmniejsza ilość i głębokość zmarszczek. Fototerapia stosowana po innych bezpiecznych zabiegach medycyny estetycznej zwiększa wchłanianie przez komórki substancji czynnych zawartych w kosmeceutykach, tym samym zwiększając ich skuteczność. Coraz częściej wykorzystuje się ją do leczenia łuszczycy. Zaś osoby borykające się z wypadaniem włosów i łysieniem, mogą z niej korzystać, aby wspomóc ich porost, poprzez lepsze ukrwienie skóry głowy, co z kolei pobudza cebulki.

Jakiego efektu można się spodziewać?

Zabiegi są bezinwazyjne i bezbolesne, ale ich działanie nie jest natychmiastowe. W skórze poddanej działaniu światła dopiero zaczynają się procesy odbudowy. W zależności od problemu, z którym boryka się pacjent, na terapię składa się 6-20 zabiegów, z czego każdy trwa średnio 15-30 minut (zależy co leczymy) i  trwa ok. 4-6 tygodni, z częstotliwością co 3-4 dni. Po tym czasie dostrzegalne są pierwsze efekty, choć nie są one spektakularne. Dla ich utrwalenia warto co jakiś czas, w zależności od indywidualnych predyspozycji, powtarzać cykl naświetlań. Jeśli zależy nam na efekcie rewitalizacji skóry i działaniu anti-aging, cykle naświetlań musimy wpisać sobie do kalendarza na stałe.

Fototerapia nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, należy jedynie oczyścić skórę (zmyć makijaż). Lampa wytwarza przyjemne ciepło. Bezpośrednio po naświetlaniu można wrócić do domu, nie wymagana jest żadna rekonwalescencja. Zabiegi można wykonywać przez cały rok, a ich skuteczność nie zależy od fototypu skóry.

Przeciwwskazania do zabiegu

Głównym przeciwwskazaniem jest stosowanie leków zwiększających wrażliwość na światło. Nie mogą im się poddawać także kobiety w ciąży i w okresie karmienia, osoby chore na epilepsję, choroby autoimmunologiczne skóry, a także pacjenci ze wszczepionymi rozrusznikami serca.