Zaloguj się przez Facebook
  • Piękne usta - zwierciadło dobrego nastroju
  • Sekret młodości
  • Czym jest medycyna estetyczna?
  • Dlaczego nie należy się bać zabiegów medycyny estetycznej?

Zabiegi rozgrzewające – idealne na zimę

w kategorii: Uroda

Jak wyszczuplić talię

W sezonie jesienno-zimowym, gdy dni za oknem coraz krótsze a temperatury coraz niższe, nietrudno o przemarznięcia lub przeziębienia. Warto wówczas skierować swoje kroki do gabinetu kosmetycznego i wybrać zabieg, który nie tylko poprawi stan naszej skóry, ale będzie miał także działanie rozgrzewające. Ciepło bardzo pozytywnie wpływa na organizm – relaksuje, redukuje ból i napięcia mięśni, poprawia ukrwienie skóry, a nawet usprawnia metabolizm tkanek i ich odżywienie.

Masaż gorącymi kamieniami

Przed zabiegiem kamienie są nagrzewane w specjalnym podgrzewaczu. W momencie, gdy osiągają pożądaną temperaturę, za ich pomocą wykonuje się masaż bazujący na tradycyjnych technikach masażu. Wielkość kamieni zależy od powierzchni masowanej części ciała. Taki zabieg zalecany jest przy zmianach zwyrodnieniowych, a także przy ogólnym przemęczeniu. Masaż kamieniami zwiększa ukrwienie skóry, redukuje napięcia oraz relaksuje. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu mogą być stany zapalne, nieciągłość skóry bądź zdrowotne przeszkody do wykonywania masażu ogólnego.

Masaż czekoladowy

Na początku wykonuje się pilling całego ciała (np. pilling cukrowy z ziarnami kakaowca), dzięki czemu ciało lepiej wchłonie substancje odżywcze. Masa wykorzystywana przy zabiegu właściwym składa się z podgrzewanego oleju bazowego i czekolady, a także przypraw (np. aromatyczne goździki, miód, chilli). Gdy całość nagrzeje się i utworzy jednolity, gęsty płyn, czekolada nakładana jest porcjami na ciało. Masaż ciepłą czekoladą doskonale nawilża i regeneruje skórę, zaś unoszący się wokół czekoladowy aromat relaksuje i poprawia nastrój. Przeciwwskazania do zabiegu czekoladowego są podobne jak przy masażu gorącymi kamieniami.

Okłady borowinowe

Borowina to nieodwodniony torf charakteryzujący się działaniem przeciwzapalnym, ściągającym i bakteriobójczym. Okłady borowinowe wskazane są przy stanach zapalnych narządów ruchu, bólach kręgosłupa, reumatyzmie bądź nerwobólach, stąd najczęściej stosuje się je na okolice kręgosłupa (odcinek lędźwiowy, kark). Borowina jest ceniona również ze względu na jej składniki odżywcze i pozytywny wpływ na stan skóry – nieodwodniony torf zawiera m.in. brom, potas, magnes, żelazo, cynk, wapń i aminokwasy, a przy dłuższym stosowaniu ma również działania odchudzające i detoksykujące. Nałożona borowina (o temperaturze 45-55 stopni Celsjusza) oddaje ciepło bardzo powoli, zaś w celu zwiększenia jej działania leczniczego okład zabezpiecza się dodatkowo folią termiczną. Kwasy humusowe zawarte w borowinie sprzyjają wnikaniu substancji odżywczych w głąb skóry, jednocześnie przechwytując z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Zabieg trwający około 20-30 minut zakończony jest  masażem.  Okładów borowinowych nie należy wykonywać przy chorobach układu krążenia, cukrzycy bądź nowotworach. Przed zabiegiem następuje konsultacja lekarska w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania okładów.

Kąpiel parafinowa

Parafinę otrzymuje się w wyniku destylacji ropy naftowej. Ta stosowana w gabinetach kosmetycznych jest biała i nie posiada zapachu, ma temperaturę topnienia wynoszącą około 45°C, a gdy zastygnie, przechodzi w stan stały. Kąpiel parafinowa polega na zamoczeniu dłoni bądź stóp w płynnej, podgrzanej parafinie i owinięciu ich folią w celu utrzymania ciepła. Dzięki temu rozszerzą się pory i skóra będzie gotowa na przyjęcie odżywczych maseczek i kremów. Choć parafina sama w sobie nie ma działań nawilżających, zatrzymuje wilgoć w skórze i pozostawia ją wygładzoną. Zabieg przyjemnie rozgrzewa stopy i dłonie, a także poprawia stan skóry i paznokci. Wśród przeciwwskazań do kąpieli parafinowej znajduje się uczulenie na parafinę bądź jej pochodne, choroby skóry oraz rozszerzone naczynka.

Sauna

W zależności od upodobań, można wybrać saunę suchą (wysoka temperatura rzędu 60-90°C, niska wilgotność) mokrą (niższa temperatura, wyższa wilgotność) bądź saunę parową . Ta ostatnia polecana jest osobom dopiero zaczynającym swą przygodę z sauną, bowiem panuje w niej temperatura rzędu 45-65°C oraz wysoka wilgotność powietrza ułatwiająca oddychanie. Cotygodniowa wizyta w saunie pomoże uniknąć przeziębienia, pozbyć się toksyn z organizmu oraz zwiększyć ukrwienie skóry. Kąpiele w saunie mogą być również pomocnicze w walce ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, nerwobólami czy nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Osoby mające kłopoty z układem krążenia przed wizytą w saunie powinny skonsultować się z lekarzem.

Bodźce cieplne są zwykle dobre dla naszego organizmu: działają rozluźniająco, pomagają pozbyć się toksyn i stymulują przenikanie składników odżywczych. Dlatego warto w te 12