Zaloguj się przez Facebook

Depilacja laserowa

w kategorii: Depilacja

Fakty i mity

Depilacja laserowa - fakty i mity

Depilacja laserowa stała się niezwykle popularna w ostatnich latach. Spektakularne efekty, które dzięki niej można osiągnąć oraz  bezpieczeństwo zabiegu przyciągają do gabinetów zarówno kobiety, jak i mężczyzn, którzy chcą pozbyć się  zbędnego owłosienia. 

Czym więc jest depilacja laserowa?  

Depilacja laserowa (inaczej epilacja) to trwałe pozbywanie się włosków wraz z mieszkiem za pomocą lasera.  

Laserowa depilacja jest zabiegiem powierzchownym. Polega na wnikaniu odpowiedniej wiązki światła do melaniny, która jest naturalnym pigmentem występującym w cebulkach włosów i  warunkuje ich wzrost. W wyniku powstałej energii cieplnej cebulki włosowe zostają trwale zniszczone. Ciemne włosy, które zawierają więcej barwnika pochłaniają więcej promieni laserowych niż jasne włosy. Efekt końcowy w przypadku jaśniejszych włosów może nie być do końca satysfakcjonujący.

Czy depilacja laserowa jest bezpiecznym zabiegiem?

Tak. Jest to nieinwazyjna metoda depilacji. Zabieg nie powoduje uszkodzeń czy podrażnień skóry, można go wykonywać w tak wrażliwych miejscach jak pachy, strefa bikini czy górna warga. Wiązka światła lasera przenika przez skórę i niszczy mieszki włosowe, nie naruszając delikatnej struktury naskórka.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg nie jest zupełnie bezbolesny. Impulsy laserowe są wyczuwalne. Pacjenci podczas naświetlania mogą odczuwać dyskomfort w postaci szczypania lub pieczenia. Każdy pacjent impulsy lasera odbiera indywidualnie, im grubsze i bardziej gęste włosy, tym zabieg będzie bardziej nieprzyjemny. Lasery są zwykle zaopatrzone w systemy zmniejszające np. zimny żel, zimna końcówka, wianie zimnego powietrza lub specjalny gaz. Z uwagi na wrażliwość okolicy bikini, zabieg na tym obszarze będzie najbardziej odczuwalnym zabiegiem.  W razie potrzeby, 1 godzinę przed zabiegiem, można nałożyć krem znieczulający, który spowoduje, że impulsy laserowe staną się niewyczuwalne.

Czy u wszystkich osób depilacja laserowa jest tak samo skuteczna?

Skuteczność depilacji laserowej w dużej mierze zależy od karnacji i koloru owłosienia. Najłatwiej usunąć włosy ciemne i grube. Osoby o bardzo ciemnej karnacji, a więc o wysokim stężeniu melaniny w skórze właściwej i naskórku powinny jednak zrezygnować z zabiegu depilacji laserowej. Zabieg nie jest też wskazany w przypadku osób, które opalały się przed wykonaniem depilacji.

Czy depilacja laserem daje trwałe efekty? Ile zabiegów należy wykonać?

W celu całkowitego pozbycia się owłosienia należy wykonaćod 3-5 zabiegów. Po każdej serii naświetlania włosy, które odrastają są cieńsze i słabsze. Po 3 zabiegach można trwale usunąć do 90% włosów. U niektórych osób zaleca się wykonanie zabiegów utrwalających, zwykle po 2 latach od ostatniej depilacji laserowej, co umożliwia zniszczenie pojedynczych włosów, które mogą pojawiać się na skórze.

Dlaczego należy wykonać kilka zabiegów?

Zabieg należy powtórzyć z uwagi na fakt, że nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Energia lasera niszczy tylko te włosy, które znajdują się w aktywnej fazie wzrostu, czyli są widoczne na powierzchni skóry. Seria 3 zabiegów laserowych co kilka tygodni znacznie redukuje liczbę odrastających włosów.

W jaki sposób należy przygotować się do zabiegu?

Przed wykonaniem zabiegu nie wolno podrażniać skóry. Nie należy używać depilatorów elektrycznych, wosku, gruboziarnistych peelingów i odwiedzać solarium. Skóra poddawana depilacji nie może mieć świeżych skaleczeń oraz innych zmian skórnych. Pacjentki, które mają niski próg bólu powinny przyjść na zabieg odpowiednio wcześniej aby przed zabiegiem zastosować maść znieczulającą w miejscach naświetlania skóry.   

Kiedy nie należy przeprowadzać depilacji za pomocą lasera?

Poza czynnikami dyskwalifikującymi takimi jak opalona skóra, skaleczenia, choroby takie jak opryszczka, łuszczyca, bielactwo, czy wysoka nadwrażliwość skóry na światło związana z zażywaniem leków światłouczulających (retinoidy, tetracykliny), zabiegowi nie powinny poddawać się kobiety w ciąży oraz osoby ze skłonnością do przebarwień. W celu uniknięcia podrażnień, w miejscach poddawanych depilacji nie należy stosować kosmetyków z retinolem i kwasami owocowymi oraz kremów z witaminą C.  

Zabiegu nie należy wykonywać o osób, które mają skłonność do tworzenia bliznowców -dużych, przyrosłych guzów w miejscach urazu – ponieważ u tych osób gojenie może przebiegać nieprawidłowo.

Jak długo trwa zabieg depilacji laserowej?

Długość zabiegu zależy od powierzchni depilowanej skóry. Czas zabiegu waha się w przedziale od kilkunastu minut nawet do 3 godzin.  

Czy skóra depilacja laserem bardzo podrażnia skórę?

Przez kilkanaście godzin po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko podrażniona. Nie ma jednak potrzeby stosowania środków łagodzących. Ponadto, po depilacji mogą wystąpić odbarwienia lub przebarwienia, ale należy to do rzadkości.  

Czy depilacja laserowa trwale usuwa włosy?

Zabiegi depilacji laserowej są bardzo skuteczne. Po serii zabiegów mogą pozostać nieliczne słabe i cienkie włosy. Należy pamiętać, że na twarzy u kobiet (czy w innych miejscach hormonozależnych) mogą w przyszłości pojawić się nowe włosy. Jest to związane z hormonami oraz czynnikami genetycznymi.  

Jak należy postępować po zabiegu depilacji laserowej?

Po zabiegu depilacji laserowej przez okres co najmniej 4 tygodni bezwzględnie nie wolno się opalać.   W tym czasie należy smarować depilowane miejsca kremami z wysokim filtrem (SPF 30-60) oraz 2-3 razy dziennie nawilżać skórę. Przez tydzień po depilacji nie należy stosować toników na bazie alkoholu i peelingów. Należy pamiętać, aby po kąpieli nie pocierać skóry zbyt mocno ręcznikiem.