Zaloguj się przez Facebook

Mikrodermabrazja - złuszczanie naskórka

w kategorii: Peelingi

Mikrodermabrazja - złuszczanie naskórka

Regularne złuszczanie naskórka jest nieocenionym zabiegiem w pielęgnacji skóry - nie tylko znacznie poprawia jej wygląd, zwęża pory i niweluje przebarwienia, ale również spłyca zmarszczki i bruzdy. Najlepsze efekty uzyskamy łącząc zabiegi peelingów domowych, ze specjalistycznymi, które wykonuje się w gabinetach kosmetycznych za pomocą aparatów do mikrodermabrazji.

Mechanizm działania wszystkich peelingów jest podobny i polega na dogłębnym oczyszczeniu skóry poprzez usunięcie rogowej warstwy naskórka i/lub jego głębszych warstw. W efekcie skóra staje się wygładzona, rozjaśniona i sprężysta. 

Mikrodermabrazja to metoda łagodnego i w pełni kontrolowanego, mechanicznego usuwania powierzchownych warstw naskórka w celu pobudzenia jego procesów regeneracyjnych. Dużą zaletą zabiegu jest możliwość kontrolowania głębokości zabiegu poprzez regulację mocy strumienia kryształów, czasu oddziaływania i stopnia nacisku na skórę oraz liczby usuniętych warstw.  Mikrodermabrazja wykonywana jest za pomocą specjalnej aparatury wyposażonej w głowicę, która w zależności od wybranego rodzaju mikrodermabrazji, posiada frez diamentowy lub końcówkę ścierającą z kryształkami tlenku glinu.

Mikrodermabrazja klasyczna - na czym polega?

Bezpośrednio w kierunku skóry skierowany jest silne strumień kryształów tlenku glinu wyrzucanych  pod ciśnieniem z głowicy aparatu, które usuwają zrogowaciały naskórek. System vaccum dokładnie ‘zasysa’ zużyte kryształy oraz starty naskórek podnosząc go przy tym i wygładzając.   Stosowane są trzy rodzaje kryształów o wielkości 100, 130 i 180 mikronów. Kryształy tlenku glinu nie wywołują reakcji alergicznych i mają działanie przeciwbakteryjne, dlatego zabieg może być rekomendowany w leczeniu trądziku. Mikrodermabrazja usuwa tylko zewnętrzną warstwę naskórka i tym samym przyspiesza naturalny proces złuszczania. Nie wymaga znieczulenia i może być powtarzana w krótkich odstępach czasu, 

Mikrodermabrazja diamentowa – na czym polega?

Unowocześniona wersja mikrodermabrazji klasycznej – zamiast głowicy z kryształkami tlenku glinu stosuje się sondę wyposażonej we frez diamentowy, która zwiększa dokładność zabiegu i zmniejsza podrażnienia skóry. Głowica aparatu, podobnie jak w przypadku mikrodermabrazji klasycznej posiada również końcówkę z podciśnieniem ‘zasysającą’ usunięty naskórek. Ze względu na swoją wysoką skuteczności i minimalne działania niepożądane jest obecnie najczęściej wybieranym zabiegiem głębokiego oczyszczania i rewitalizacji skóry.  

Mechanizm rewitalizacji skóry

W wyniku usunięcia warstwy rogowej skóry następuje szybka odbudowa tkanek i zastąpienie ich nowymi komórkami, co prowadzi do odmłodzenia skóry. Poprawia się jej elastyczność, napięcie, koloryt i struktura. Mikrodermabrazja ułatwia również przenikanie substancji aktywnych do skóry poprzez zniwelowanie naturalnej bariery w postaci warstwy rogowej. Otwarte pory oraz odsłonięta skóra łatwiej wchłaniają nakładane preparaty kosmetyczne, dlatego mikrodermabrazja stanowi jeden z etapów kompleksowego zabiegu pielęgnacyjnego.  Zwykle zabieg kojarzony jest z aplikacją preparatów z substancjami czynnymi takimi jak kwas hialuronowy, kolagen czy antyoksydanty. Mikrodermabrazja może być również przygotowaniem skóry do głębokich peelingów chemicznych. 

Wskazania do zabiegu

Rozszerzone pory, nadmierna suchość, pogrubienie i szorstkość skóry a także nierówna pigmentacja i przebarwienia, pogłębione zmarszczki i fałdy skórne. Mikrodermabrazja jest zabiegiem rekomendowanym w przypadku blizn po trądzikowych, zdiagnozowanego fotostarzenia się skóry, rozstępach. Dzięki zabiegom mikrodermabrazji następuje stymulacja procesów odnowy skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny. Towarzyszące mikrodermabrazji miejscowe przekrwienie skóry pobudza krążenie i powoduje lepsze odżywienie.  

Częstotliwość zabiegów

Seria zabiegów mikrodermabrazji obejmuje zwykle 4-10 peelingów w odstępie co 2 tygodnie,  zależnie od problemu skóry i jej reakcji na zabiegu. Zabieg trwa około 15-30 minut, jest bezbolesny i nieinwazyjny. Mikrodermabrazję wykonuje się najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach.

Działania niepożądane zabiegu

Działania niepożądane mikrodermabrazji są rzadkie.  Najczęściej wymieniane jest zaczerwienienie, obrzęk, i pieczenie. Po zabiegu przez 2 tygodnie nie powinno korzystać się z solarium i nadmiernej ekspozycji słonecznej.

Przeciwskazania do zabiegu

  • aktywnie trwający trądzik różowaty, toczeń, łuszczyca, nowotwory skóry, znamiona oraz choroby naczyniowe (szczególnie naczyniaki). 
  • kruche naczynia włosowate
  • cukrzyca